Przepisy kulinarne

Przepisy kulinarne

„Nikt nie rodzi się z umiejętnościami kulinarnymi. Zdobywa się je metodą prób i błędów”… 👩‍🍳🔪🍳🥘

Banner wyjazdy incentive dla firm do Hiszpanii

Kuchnia hiszpańska przepisy: tutaj znajdziesz najnowsze wpisy z przepisami hiszpańskiej kuchni

Tortilla hiszpańska przepis

Tortilla española – jak z cebuli, ziemniaków oraz jajek przygotować jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw

Tortilla z ziemniaków jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i tradycyjnych hiszpańskich potraw. Istnieje tyle rodzajów tortilli ilu chefów kuchni, kucharek czy kucharzy. Można ją znaleźć w każdym hiszpańskim barze czy restauracji. Może być serwowana jako drugie danie ale też w formie kanapki, przystawki (tapa) czy też pincho (przystawka z wykałaczką).

Croquetas de jamón przepis

Hiszpańskie krokiety czyli kiedy krokiet nie jest smażonym naleśnikiem w panierce

Zapewne czytając słowo „krokiety” przyszedł Wam do głowy zwinięty, usmażony naleśnik z farszem mięsnym bądź z kapustą czy grzybami. Krokiety hiszpańskie to jednak zupełnie coś innego. Co ciekawe, nie hiszpańskiemu ale francuskiemu kucharzowi, który nazywał się Antonin Carême, znanemu jako król szefów kuchni i szef kuchni królów zawdzięcza się fakt, że krokiety trafiły na stoły wysoko urodzonych.

Salmorejo czyli chłodnik z hiszpańskiej Kordowy

Salmorejo czyli chłodnik z hiszpańskiej Kordowy

Salmorejo cordobés to chłodnik wywodząca się z hiszpańskiej Kordowy, serwowany zazwyczaj na pierwsze danie. Korzenie tej potrawy siegają wieku XIX chociaż pomidor pojawił się w przepisie na początku XX wieku. Danie rozpowszechniło się poza Andaluzją w połowie ubiegłego wieku. 

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Nie ma nic lepszego na upalne dni lata niż chłodnik. Jest to zupa, którą można przygotować w bardzo łatwy sposób, i to bez gotowania. W Europie Środkowej i Wschodniej popularny jest chłodnik z czerwonych buraków, natomiast na południu Europy do przygotowania chłodnika używa się nie tylko warzyw ale i owoców – stąd też można spotkać tam chłodnik z truskawek, melona, arbuza…

Muzyka, która umili Ci gotowanie:

Banner DJ Quique POLSKU

Oliwa z oliwek extra virgin 100%

Przy zakupie oliwy z oliwek należy zwrócić uwagę to poziom kwasowości. Oliwa wyciskana mechanicznie posiada poziom kwasowości wynoszący maksymalnie 0,8%. Osiąga się go poprzez analizę laboratoryjną. Poziom kwasowości jest powiązany z ilością kwasów tłuszczowych znajdujących się w oliwie. Tworzą się one, gdy do produkcji oliwy użyto nie najlepszej jakości oliwek, np. zebranych z ziemi, sfermentowanych lub posiekanych. Z oliwek lepszej jakości otrzymamy oliwę lepszej jakości. Oznaką dobrej jakości oliwek będzie mniejsza kwasowość produktu, który ma wtedy najlepsze składniki wewnętrzne. Widać to także w cenie – im tańsza jest oliwa, tym ma wyższą kwasowość, im lepsza – tym jej kwasowość jest niższa. Kwasowość najlepszych jakościowo oliw to zaledwie 0,4% czy nawet 0,2%. 

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to najlepszy rodzaj oliwy z oliwek, wyższej kategorii, bez żadnych wad, sporządzony jedynie z najlepszej jakości oliwek i tylko mechanicznie, bez dodatku ulepszaczy. Oliwa z oliwek extra virgin 100% jest głównym elementem diety śródziemnomorskiej. Jak sami zobaczycie czytając ten artykuł – ma naprawdę bardzo szerokie zastosowanie a jej stosowanie z całą pewnością nam nie zaszkodzi. Oliwa z oliwek extra virgin 100% zawiera przeciwutleniacze, tłuszcze jednonienasycone oraz kwas oleinowy. Te trzy substancje znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową oraz poprawiają stan układu sercowo-naczyniowego.

Sami sprawdźcie dlaczego warto zaprzyjaźnić się na dłużej z oliwą z oliwek extra virgin 100%. 

Czytaj dalej

Autor pierwszego zdjęcia w poście Hans Braxmeier, strona web Pixabay

Jeśli spodobał Ci się ten post, możesz nam pomóc i jeszcze bardziej zmotywować nas do dalszego tworzenia kolejnych oryginalnych i interesujących wpisów. Możesz to zrobić dzieląc tym postem z rodziną i znajomymi na portalach społecznościowych lub dając nam like’a czy też pisząc komentarz…

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.