Rozsmakuj się w Hiszpanii

Blog

Zawartość Pokaż

Certyfikaty i etykiety D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

OLIWA HISZPAŃSKA EXTRA VIRGIN 100% – D.O.P. SIERRA DE CAZORLA 🇪🇸.

Czytaj Dalej

Jamón serrano – tradycyjna dojrzewająca szynka hiszpańska

Przez tradycyjną hiszpańską szynkę dojrzewającą rozumiemy tylną noga prosięcia wraz z kością a nawet z raciczkami. Hiszpanie delektują się rozmaitymi dojrzewającymi szynkami przez cały rok ale okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to wyjątkowa okazja i właśnie dlatego kupują nie kilka deko szynki jak na co dzień ale właśnie całą.

Czytaj Dalej

Patatas revolconas czyli jak smakują ziemniaki w Castilla León i w Ekstremadurze

Patatas revolconas, zwane też meneás (meneadas), revueltas, o removidas to typowe danie wywodzące się z prostej kuchni prowincji hiszpańskiej. Wywodzi się z El Tiemblo (prowincja Ávila) a obecnie można je spotkać przede wszystkim w formie tapasów, szczególnie jeżeli będziemy właśnie w okolicy Ávila, Salamance, Cáceres czy na zachód od Toledo – na przykład w Talavera…

Czytaj Dalej

Konfitury

Naturalne konfitury to bardzo znana i stara metoda konserwacji owoców i warzyw, która pozwala zachować smak i zapach produktu na wiele miesięcy. Na pewno świetnie pamiętacie jak smaczne były przetwory przygotowywane przez babcie, ciocie czy mamy.

Czytaj Dalej

Czekolady

Rzemieślnicza czekolada, którą znajdziecie w naszym sklepie, pochodzi z południa Hiszpanii, z Andaluzji, z rejonu Sierra de Cazorla. Powstaje ona w małych warsztatach rzemieślniczych na terenie Parku Naturalnego Ziemi Cazorla, który należy do największych w Europie obszarów objętych ochroną UNESCO.

Czytaj Dalej

Spływ rzeką Sella

Fiesta de las Piraguas 2023. Miłośnicy sportu i rekreakcji również mają prawo miło spędzić czas i mamy na to świetny przykład: El Descenso Internacional del Sella czyli Międzynarodowy Spływ Rzeką Sella znany również pod nazwą la Fiesta de la Piraguas (Les Piragües w dialekcie asturyjskim) – Festyn Kajakowy. Ma on miejsce w pierwszą sobotę sierpnia…

Czytaj Dalej

Ocet winny z wina JEREZ RESERVA

Hiszpański ocet winny jest niezastąpionym składnikiem wielu smakowitych potraw. Ten sprzedawany przez nas pochodzi z ekologicznych upraw znajdujących się na terenie słynnego na cały świat Parku Przyrodniczego Sierra de Cazorla, który znajduje się pod ochroną.

Czytaj Dalej

Miody

Miód to nie tylko wspaniały przysmak ale również bogate źródło węglowodanów oraz skuteczny środek przeciwbakteryjny – pomaga w walce z dolegliwościami układu trawiennego. Ma też zastosowanie w kosmetyce.

Czytaj Dalej

Oliwki

Oliwki w Hiszpanii traktowane są jako dobro narodowe, co związane jest nie tylko z ich nieprzeciętnym smakiem i doskonałym oddziaływaniem na organizm ale także z ich historią, która sięga jeszcze czasów starożytnych.

Czytaj Dalej

Botijo czyli starożytny sposób na to jak mieć zawsze zimną wodę nie mając w pobliżu lodówki

Z uwagi na to, iż lato rozpoczęło się na dobre, porozmawiajmy o botijo. Jest to przedmiot typowy dla kultury hiszpańskiej, można spotkać go zarówno w Kastylii, Aragonii jak i w południowej części Półwyspu (Ekstremadura, La Mancha, hiszpański Lewant, Andaluzja), w północnych rejonach, charakteryzujących się większą wilgotnością oraz na hiszpańskich Wyspach. Botijo, także znany jako búcaro…

Czytaj Dalej

Camino de Santiago czyli wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela

Dzień Św. Jakuba, patrona Hiszpanii jest obchodzony 25 lipca. Odkryj północ Półwyspu Iberyjskiego, przepełnioną zakątkami o ogromnej wartości historycznej, artystycznej a także przyrodniczej. Podążając za żółtymi oznaczeniami na niebieskim tle, przez cały czas na zachód bądź południowy zachód, dotrzesz do Santiago de Compostela oraz do grobu Apostoła Jakuba.

Czytaj Dalej

La horchata de chufa czyli jak orzeźwiający napój z orzechów tygrysich może nam umilić lato

Horchata de chufa to orzeźwiający napój, który można również serwować jako deser. Wywodzi się z miejscowości Alboraya (Valencia) a do jego przygotowania potrzebna jest woda, cukier oraz chufas, znane w Polsce pod nazwą orzechów tygrysich, cibory jadalnej czy też migdałów ziemnych. Można też dodać wanilii albo skórki z cytryny. 

Czytaj Dalej

Dieta śródziemnomorska Blog Sklep hiszpański

Słowo „dieta” pochodzi z greckiego słowa „diaita”, które oznacza styl życia. Ma ono szerokie znaczenie, jest częścią globalnej kultury. Dieta śródziemnomorska jest nie tylko sposobem odżywiania się, lecz także stylem życia, filozofią opartą na posiłkach i formach ich przygotowania. Ważne jest  dzielenie się posiłkami, życie z zachowaniem umiaru, tworzenie sztuki i kultury, oraz tradycje i zwyczaje przekazywane za pomocą składników.

Dieta śródziemnomorska należy do Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego od 2010 roku. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez to jest żywa i podatna na zmiany. W diecie śródziemnomorskiej posiłki opierają się na produktach występujących w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich znajdziemy świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso, makarony, ryż, owoce suszone, chleb i inne produkty zbożowe a także wino (w małych ilościach, o czym napiszemy później). 

Oliwa z oliwek extra virgin 100% odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki swojemu pochodzeniu roślinnemu i zawartości kwasu oleinowego zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów we krwi. Oliwa z oliwek extra virgin 100% zawiera także sporo karotenu i witaminy E. Dieta śródziemnomorska zaleca spożywanie oliwy z oliwek w miejsce innych tłuszczów, w szczególności masła. Ponadto stosując ten rodzaj diety spożywamy mniej czerwonego mięsa, słodyczy, jajek oraz produktów mlecznych. Czytaj dalej