Rozsmakuj się w Hiszpanii

Blog

Zawartość Pokaż

Sprzedaż hurtowa

Prowadzimy sprzedaż hurtową naszych produktów. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się oliwa z oliwek. Jest kilka branż, w których może przydać się wysokiej jakości oliwa z oliwek. Restauracje prowadzące kuchnię śródziemnomorską bądź europejską mogą ją używać jako składnika do przygotowywania potraw albo oferować gościom jako dodatek bezpośrednio na sali restauracyjnej. PICUALIA – hiszpańska oliwa z oliwek extra…

Czytaj Dalej

El Roc de Sant Gaietà, nieznana perła Costa Daurada

El Roc de Sant Gaietà jest małą i niezbyt znaną nadmorską miejscowością, charakteryzującą się wspaniałą architekturą. Położona jest na Costa Daurada w okolicyTarragony w gminie Roda de Berà, gdzie można znaleźć Arc de Berà, łuk triumfalny zbudowany przez starożytnych Rzymian w 108 roku n.e. za czasów cesarza Trajana.

Czytaj Dalej

Tortilla española – jak z cebuli, ziemniaków oraz jajek przygotować jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw

Tortilla z ziemniaków jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i tradycyjnych hiszpańskich potraw. Istnieje tyle rodzajów tortilli ilu chefów kuchni, kucharek czy kucharzy. Można ją znaleźć w każdym hiszpańskim barze czy restauracji. Może być serwowana jako drugie danie ale też w formie kanapki, przystawki (tapa) czy też pincho (przystawka z wykałaczką).

Czytaj Dalej

Queimada gallega czyli galicyjski trunek na noc świętojańską, który zapewni Ci szczęście

Queimada jest napojem alkoholowym wywodzącym się z hiszpańskiej Galicji. Przypisywane mu są walory uzdrawiające a są i tacy, którzy twierdzą, że jeżeli ktoś go wypije po wypowiedzeniu conjuro czyli zaklęcia, zapewni sobie ochronę przed złymi czarami a ponadto duchy i meigas (czarownice) z pewnością będą trzymały się z daleka.

Czytaj Dalej

Noc świętojańska po hiszpańsku

Noche de San Juan 2023. Oficjalnie lato zaczyna się 21 czerwca, wtedy też mamy zarówno najdłuższy dzień jak i najkrótszą noc w całym roku. Już w starożytności czczono słońce a ogniska wówczas rozpalane były częścią dawnego kultu.

Czytaj Dalej

Park Narodowy Doñana – jedyne takie miejsce w Europie

Park Narodowy Doñana jest najważniejszym mokradłem nie tylko w Hiszpanii ale i na całym kontynencie europejskim. Podzielony między prowincje Huelva i Sewilla, począwszy od roku 1969 chroni niespotykaną mozaikę ekosystemów, które obrały sobie za swój dom obszar położony u ujścia rzeki Gwadalkiwir do Oceanu Atlantyckiego.

Czytaj Dalej

Patatas revolconas czyli jak smakują ziemniaki w Castilla León i w Ekstremadurze

Patatas revolconas, zwane też meneás (meneadas), revueltas, o removidas to typowe danie wywodzące się z prostej kuchni prowincji hiszpańskiej. Wywodzi się z El Tiemblo (prowincja Ávila) a obecnie można je spotkać przede wszystkim w formie tapasów, szczególnie jeżeli będziemy właśnie w okolicy Ávila, Salamance, Cáceres czy na zachód od Toledo – na przykład w Talavera…

Czytaj Dalej

Jak pielgrzymować to tylko do El Rocío

Romería del Rocío 2023. El Rocío to niewielka wioska położona w Andaluzji, w południowo-zachodniej części Hiszpanii w pobliżu miejscowości Almonte. To, co na pierwszy rzut oka może zaskoczyć to fakt, że ulice wytyczone wieki temu do tej pory nie zostały pokryte brukiem czy asfaltem, jest to ziemia o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze znana pod nazwą albero.

Czytaj Dalej

Czekolady

Rzemieślnicza czekolada, którą znajdziecie w naszym sklepie, pochodzi z południa Hiszpanii, z Andaluzji, z rejonu Sierra de Cazorla. Powstaje ona w małych warsztatach rzemieślniczych na terenie Parku Naturalnego Ziemi Cazorla, który należy do największych w Europie obszarów objętych ochroną UNESCO.

Czytaj Dalej

Konfitury

Naturalne konfitury to bardzo znana i stara metoda konserwacji owoców i warzyw, która pozwala zachować smak i zapach produktu na wiele miesięcy. Na pewno świetnie pamiętacie jak smaczne były przetwory przygotowywane przez babcie, ciocie czy mamy.

Czytaj Dalej

Miody

Miód to nie tylko wspaniały przysmak ale również bogate źródło węglowodanów oraz skuteczny środek przeciwbakteryjny – pomaga w walce z dolegliwościami układu trawiennego. Ma też zastosowanie w kosmetyce.

Czytaj Dalej

Botijo czyli starożytny sposób na to jak mieć zawsze zimną wodę nie mając w pobliżu lodówki

Z uwagi na to, iż lato rozpoczęło się na dobre, porozmawiajmy o botijo. Jest to przedmiot typowy dla kultury hiszpańskiej, można spotkać go zarówno w Kastylii, Aragonii jak i w południowej części Półwyspu (Ekstremadura, La Mancha, hiszpański Lewant, Andaluzja), w północnych rejonach, charakteryzujących się większą wilgotnością oraz na hiszpańskich Wyspach.

Czytaj Dalej

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Nie ma nic lepszego na upalne dni lata niż chłodnik. Jest to zupa, którą można przygotować w bardzo łatwy sposób, i to bez gotowania. W Europie Środkowej i Wschodniej popularny jest chłodnik z czerwonych buraków, natomiast na południu Europy do przygotowania chłodnika używa się nie tylko warzyw ale i owoców – stąd też można spotkać…

Czytaj Dalej

Dieta śródziemnomorska Blog Sklep hiszpański

Słowo „dieta” pochodzi z greckiego słowa „diaita”, które oznacza styl życia. Ma ono szerokie znaczenie, jest częścią globalnej kultury. Dieta śródziemnomorska jest nie tylko sposobem odżywiania się, lecz także stylem życia, filozofią opartą na posiłkach i formach ich przygotowania. Ważne jest  dzielenie się posiłkami, życie z zachowaniem umiaru, tworzenie sztuki i kultury, oraz tradycje i zwyczaje przekazywane za pomocą składników.

Dieta śródziemnomorska należy do Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego od 2010 roku. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez to jest żywa i podatna na zmiany. W diecie śródziemnomorskiej posiłki opierają się na produktach występujących w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich znajdziemy świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso, makarony, ryż, owoce suszone, chleb i inne produkty zbożowe a także wino (w małych ilościach, o czym napiszemy później). 

Oliwa z oliwek extra virgin 100% odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki swojemu pochodzeniu roślinnemu i zawartości kwasu oleinowego zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów we krwi. Oliwa z oliwek extra virgin 100% zawiera także sporo karotenu i witaminy E. Dieta śródziemnomorska zaleca spożywanie oliwy z oliwek w miejsce innych tłuszczów, w szczególności masła. Ponadto stosując ten rodzaj diety spożywamy mniej czerwonego mięsa, słodyczy, jajek oraz produktów mlecznych. Czytaj dalej