Rozsmakuj się w Hiszpanii

Blog

Gran Selección PICUAL 500 ml w szklanej butelce
Zawartość Pokaż

Oliwa z oliwek GRAN SELECCIÓN D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Trudno jest pomylić hiszpańską oliwę Gran Selección z którymkolwiek innym rodzajem oliwy. Otrzymuje się ją z oliwek odmiany Picual lub Royal. Zbiór oliwek ma miejsce na przełomie września i października czyli na samym początku, kiedy oliwki są jeszcze zielone, dzięki czemu otrzymana później oliwa ma niespotykany, intensywny, zielony kolor.

Czytaj Dalej
Tortilla hiszpańska przepis

Tortilla española – jak z cebuli, ziemniaków oraz jajek przygotować jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw

Tortilla z ziemniaków jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i tradycyjnych hiszpańskich potraw. Istnieje tyle rodzajów tortilli ilu chefów kuchni, kucharek czy kucharzy. Można ją znaleźć w każdym hiszpańskim barze czy restauracji. Może być serwowana jako drugie danie ale też w formie kanapki, przystawki (tapa) czy też pincho (przystawka z wykałaczką).

Czytaj Dalej
Croquetas de jamón przepis

Hiszpańskie krokiety czyli kiedy krokiet nie jest smażonym naleśnikiem w panierce

Zapewne czytając słowo „krokiety” przyszedł Wam do głowy zwinięty, usmażony naleśnik z farszem mięsnym bądź z kapustą czy grzybami. Krokiety hiszpańskie to jednak zupełnie coś innego. Co ciekawe, nie hiszpańskiemu ale francuskiemu kucharzowi, który nazywał się Antonin Carême, znanemu jako król szefów kuchni i szef kuchni królów zawdzięcza się fakt, że krokiety trafiły na stoły wysoko urodzonych.

Czytaj Dalej
Oliwki

Oliwki

Oliwki w Hiszpanii traktowane są jako dobro narodowe, co związane jest nie tylko z ich nieprzeciętnym smakiem i doskonałym oddziaływaniem na organizm ale także z ich historią, która sięga jeszcze czasów starożytnych.

Czytaj Dalej
Naturalne konfitury z Hiszpanii, Konfitura właściwości

Konfitury

Naturalne konfitury to bardzo znana i stara metoda konserwacji owoców i warzyw, która pozwala zachować smak i zapach produktu na wiele miesięcy. Na pewno świetnie pamiętacie jak smaczne były przetwory przygotowywane przez babcie, ciocie czy mamy.

Czytaj Dalej
Naturalne miody z południa Hiszpanii

Miody

Miód to nie tylko wspaniały przysmak ale również bogate źródło węglowodanów oraz skuteczny środek przeciwbakteryjny – pomaga w walce z dolegliwościami układu trawiennego. Ma też zastosowanie w kosmetyce.

Czytaj Dalej
Hiszpańska czekolada z naturalnych składników, Właściwości gorzkiej czekolady.

Czekolady

Rzemieślnicza czekolada, którą znajdziecie w naszym sklepie, pochodzi z południa Hiszpanii, z Andaluzji, z rejonu Sierra de Cazorla. Powstaje ona w małych warsztatach rzemieślniczych na terenie Parku Naturalnego Ziemi Cazorla, który należy do największych w Europie obszarów objętych ochroną UNESCO.

Czytaj Dalej
Ocet winny z Sierra de Cazorla

Ocet winny z wina JEREZ RESERVA

Hiszpański ocet winny jest niezastąpionym składnikiem wielu smakowitych potraw. Ten sprzedawany przez nas pochodzi z ekologicznych upraw znajdujących się na terenie słynnego na cały świat Parku Przyrodniczego Sierra de Cazorla, który znajduje się pod ochroną.

Czytaj Dalej
El Roc de Sant Gaietà

El Roc de Sant Gaietà, nieznana perła Costa Daurada

El Roc de Sant Gaietà jest małą i niezbyt znaną nadmorską miejscowością, charakteryzującą się wspaniałą architekturą. Położona jest na Costa Daurada w okolicyTarragony w gminie Roda de Berà, gdzie można znaleźć Arc de Berà, łuk triumfalny zbudowany przez starożytnych Rzymian w 108 roku n.e. za czasów cesarza Trajana.

Czytaj Dalej
Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Nie ma nic lepszego na upalne dni lata niż chłodnik. Jest to zupa, którą można przygotować w bardzo łatwy sposób, i to bez gotowania. W Europie Środkowej i Wschodniej popularny jest chłodnik z czerwonych buraków, natomiast na południu Europy do przygotowania chłodnika używa się nie tylko warzyw ale i owoców – stąd też można spotkać tam chłodnik z truskawek, melona, arbuza…

Czytaj Dalej

Dieta śródziemnomorska Blog Sklep hiszpański

Słowo „dieta” pochodzi z greckiego słowa „diaita”, które oznacza styl życia. Ma ono szerokie znaczenie, jest częścią globalnej kultury. Dieta śródziemnomorska jest nie tylko sposobem odżywiania się, lecz także stylem życia, filozofią opartą na posiłkach i formach ich przygotowania. Ważne jest  dzielenie się posiłkami, życie z zachowaniem umiaru, tworzenie sztuki i kultury, oraz tradycje i zwyczaje przekazywane za pomocą składników.

Dieta śródziemnomorska należy do Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego od 2010 roku. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez to jest żywa i podatna na zmiany. W diecie śródziemnomorskiej posiłki opierają się na produktach występujących w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich znajdziemy świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso, makarony, ryż, owoce suszone, chleb i inne produkty zbożowe a także wino (w małych ilościach, o czym napiszemy później). 

Oliwa z oliwek extra virgin 100% odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki swojemu pochodzeniu roślinnemu i zawartości kwasu oleinowego zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów we krwi. Oliwa z oliwek extra virgin 100% zawiera także sporo karotenu i witaminy E. Dieta śródziemnomorska zaleca spożywanie oliwy z oliwek w miejsce innych tłuszczów, w szczególności masła. Ponadto stosując ten rodzaj diety spożywamy mniej czerwonego mięsa, słodyczy, jajek oraz produktów mlecznych. Czytaj dalej