Opublikowano Dodaj komentarz

Oliwa z oliwek ROYAL D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Oliwa z oliwek ROYAL
Aceites Cazorla

OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN 100% – D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Certyfikaty i etykiety

Występowanie

Ta endemiczna odmiana drzewa oliwnego znana jest też pod nazwą Royal de Cazorla, gdyż uprawia się ją na terenie Sierra de Cazorla w prowincji Jaén w hiszpańskiej Andaluzji. Trudno sobie to dziś wyobrazić ale odmiana Royal, spotykana na południu Hiszpanii od czasów rzymskich o mało co nie zniknęła na zawsze w drugiej połowie XX wieku. Obecnie gaje oliwne odmiany Royal zajmują obszar ponad 2 000 hektarów, przede wszystkim w obrębie Parku Krajobrazowego Sierra de Cazorla. Gleba, na której rosną, wyróżnia się dużą zawartością wapienia a uprawy znajdują się zazwyczaj na wysokości ponad 800 m npm. To wszystko sprawia, że ta odmiana drzewa oliwnego jest bardzo odporna na suszę.

Oliwki Royal posiadają certyfikat jakości i pochodzenia: DOP czyli Denominación de Origen Protegida (Chroniona Nazwa Pochodzenia). Te oliwki nie zawierają tak dużo oliwy jak inne – aby otrzymać litr oliwy z oliwek Royal potrzeba prawie dwa razy tyle oliwek niż w przypadku produkcji innych oliw, stąd też cena oliwy Royal jest wyższa w porównaniu z innymi. 

Warto podkreślić, że oliwa Royal produkowana jest tylko z jednej odmiany oliwek, nie miesza się jej z oliwą, powstałą z wytłoczenia innych, bardziej popularnych odmian. 

Banner sklep hiszpański

Pochodzenie nazwy 

Sama nazwa odmiany oraz oliwy „Royal” – „Królewska” – może odnosić się zarówno do wyśmienitej jakości jak i do wyższej ceny. Poziom wolnej kwasowości tej oliwy nie przekracza 0,4 % ale pamiętajmy: jakość samych oliwek jest bardzo wysoka, oliwa tłoczona jest na świeżo i na zimno a ponadto nie jest poddawana żadnemu procesowi chemicznemu i nie dodaje się do niej żadnych ulepszaczy.

Niezwykły smak i aromat

Wrażenia zapachowo – smakowe, jakich dostarczy nam oliwa Royal będą z całą pewnością jedyne w swoim rodzaju: w jej zapachu odkryjemy jabłko, banana oraz nutę dopiero co skoszonej trawy. Oliwa Royal jest słodka, co stanowi ciekawą alternatywę dla innych hiszpańskich oliw. 

Polecana przez nas oliwa nada się zdecydowanie do potraw z ryb czy owoców morza. Będzie też fantastycznym dopełnieniem sałat oraz zup. Nada się nawet do deserów – kremów oraz ciast, sprawdzi się też przy przyrządzaniu własnego majonezu. 

📁 OLIWA Z OLIWEK EXTRA VIRGIN 100%

📁 ROYAL D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Tabelka porównawcza cen oliwy z oliwek extra virgin 100%

📁 GRAN SELECCIÓN D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Tabelka porównawcza cen oliwy z oliwek extra virgin 100%

📁 PRZETWORY

Certyfikaty i etykiety D.O.P. SIERRA DE CAZORLA

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Zdjęcie autorstwa creates, strona web Pixabay

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.