Opublikowano Dodaj komentarz

Kiedy cava nie jest kawą czyli bąbelki po katalońsku

Kiedy cava nie jest kawą czyli bąbelki po katalońsku
ROVELLATS - Kiedy cava nie jest kawą czyli bąbelki po katalońsku

Napój nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia. Zaleca się odpowiedzialne spożycie alkoholu.

Katalońskie cava to wysokiej jakości białe bądź różowe wino musujące, które powstaje w wyniku tradycyjnej, wtórnej fermentacji zabutelkowanego wina, która trwa przynajmniej dziewięć miesięcy. Cava to Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP) – Denominación de Origen Protegida, wywodzi się z rejonu Penedès, znajdującego się około 60 km w kierunku południowo – zachodnim od Barcelony, gdzie wytwarza się większość tego trunku.

Tradycyjna metoda

Warto podkreślić, że to nie Katalończycy wymyślili tradycyjną metodę fermentacji win musujących. Metoda ta polega na pierwszej fermentacji, zabutelkowaniu wina a następnie fermentacji wtórnej, która przebiega już w butelce. Do jej powstania przyczyniają się drożdże, zazwyczaj są to saccharomyces cerevisiae, chociaż każda marka stosuje swoją tajną recepturę. Oprócz drożdży dodaje się też kilka gramów cukru.

Różnice między cava a szampanem

Jaka jest właściwie różnica między cava a szampanem wziąwszy pod uwagę, że obydwa wina musujące są wytwarzane za pomocą tej samej tradycyjnej metody?

Ta najważniejsza wynika ze szczepów winogron używanych do produkcji. W przypadku katalońskiej cavy są to winorośle odmiany macabeo (znane też pod nazwą viura), parellada oraz xarel·lo. Jeżeli chodzi o szampana, są to zazwyczaj chardonnay oraz pinot noir

Ważną rolę spełnia też podłoże, na której rosną winorośle. Rejon Penedès charakteryzuje się klimatem śródziemnomorskim. Szampania to klimat kontynentalny, gdzie amplitudy temperatur są zdecydowanie większe.

Kolejna istotna różnica to cena. Szampan zazwyczaj kosztuje trzy razy tyle ile cava, i dzieje się tak zarówno w przypadku produktów z wyższej półki jak i tych tańszych. Oczywiście, we Francji są inne, mniej obciążające portfel wina musujące, których nie nazwiemy szampanem. Obecnie nazwa szampan nie może być używana w stosunku do win musujących wytwarzanych poza francuską Szampanią. Niegdyś ta nazwa odnosiła się do większości win musujących, tak było i w Polsce i w Hiszpanii.

Cava w Katalonii oraz w Hiszpanii 

W Katalonii cava jest serwowane jako aperitif albo podaje się je obiadu/kolacji. Świetnie pasuje do chuletas de cordero czyli jagnięciny. Cava to też alkohol spożywany powszechnie w całej Hiszpanii w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz noworocznym. To właśnie cavą Hiszpanie wznoszą toast na przywitanie Nowego Roku a w święto Trzech Króli właśnie tym winem musującym popijają roscón de Reyes czyli tradycyjne ciasto przygotowywane na tę okazję.

Aby zapoznać się ze wszystkimi etapami produkcji cavy najlepiej jest samemu pojechać w rejon Penedés. To tam właśnie spotykają się zarówno wielcy producenci jak i rodzimi wytwórcy, którzy produją cavę zgodnie z recepturą przekazywaną z pokolenia na pokolenie. 

Banner sklep hiszpański

Winnica i wytwórnia Rovellats

Rovellats to posiadająca ponad stuletnią tradycję rodzinna firma znajdująca się w rejonie Penedès, która zajmuje się wytwarzaniem własnych win oraz  win musujących czyli cava. Rovellats to synonim cav wysokiej jakości, o długim okresie leżakowania. Tutejsze wina musujące są znane na arenie międzynarodowej, z powodzeniem biorą udział w najważniejszych konkursach win. Rovellats jest odpowiedzialną marką, skoncentrowaną na jakości ale szanującą środowisko oraz miejsce z którego się wywodzi. Każda butelka wina, która powstaje dzięki niej to nie tylko historia ale jedyne i niepowtarzalne wrażenie degustacyjne. 

Zwiedzanie Rovellats

Wizyta w Rovellats to idealny wstęp do świata katalońskich win musujących. Na początek zwiedza się przepięknie utrzymane ogrody oraz odwiedza się Masía „Siglo XV”, która dała imię jednej z najbardziej rozpoznawalnych cav. Warto zaznaczyć, iż słowo masía oznacza typowy, znajdujący się na wsi kataloński dom zbudowany z kamieni. W pobliżu Masía „Siglo XV” znajdziemy kaplicę poświęconą Matce Boskiej, patronce Katalonii, znanej pod nazwą la Moreneta. Kaplica została wzniesiona przez dziadka obecnego właściciela.

Galeria zdjęć użyczonych przez Rovellats Cava

Oczywiście w trakcie wizyty zwiedzający mają okazję przekonać się naocznie jak powstaje słynna katalońska cava. Najpierw oglądamy pomieszczenie, gdzie powstaje młode wino – to ono w przyszłości, po  zabutelkowaniu i okresie leżakowania, który trwa od 18 do 120 miesięcy stanie się katalońskim winem musującym. Warto podkreślić, że Rovellats do produkcji używa tylko swoich, ręcznie zbieranych winogron i stosuje wyłącznie metodę tradycyjną. Następnie schodzimy do pomieszczenia, znajdującego się na głębokości 12 metrów pod ziemią – panuje w nim temperatura 13ºC a wilgotność wynosi przez cały czas 98 procent. To tu właśnie powstaje cava.

Galeria zdjęć użyczonych przez Rovellats Cava

Degustacja cav

Oczywiście, na koniec wizyty w Rovellats przewidziana jest degustacja trzech różnych cav: Imperial Brut, Imperial Rosé Brut oraz Cuvèe Especial Brut Nature, do których podawane są niewielkie przekąski. Istnieje też możliwość rezerwacji zwiedzania, które zakończy się degustacją czterech różnych cav oraz przepysznych serów.

Bardzo znany i powszechny jest kataloński toast, który z czasem przerodził się też w pozdrowienie: Salut i força al canut!! co możemy przetłumaczyć jako „zdrowia i dużo pieniędzy”.

Istnieje też inne wyrażęnie, mające swoje korzenie w Katalonii: Salut i pessetes, que tot lo demés són punyetes!! czyli „zdrowia i peset a cała reszta nie jest istotna”. Być może pamiętacie, a jeżeli nie, to gwoli wyjaśnienia: zanim w Hiszpanii pojawiło się euro, narodową hiszpańską walutą była właśnie peseta.

A więc wszystkim, którzy dobrnęli do końca artykuły życzymy wszystkim Salut i força al canut!! oraz Salut i pessetes, que tot lo demés són punyetes!! 🥂🍾

Galeria zdjęć użyczonych przez Rovellats Cava

ROVELLATS CAVA – Rovellats to szczycący się ponad stuletnią historią firmy producent cavy z regionu Pendedès

Rovellats Cava
Sprzedaz hurtowa

A zaledwie 36 km dalej…

El Roc de Sant Gaietà, nieznana perła Costa Daurada

El Roc de Sant Gaietà jest małą i niezbyt znaną nadmorską miejscowością, charakteryzującą się wspaniałą architekturą. Położona jest na Costa Daurada w okolicyTarragony w gminie Roda de Berà, gdzie można znaleźć Arc de Berà, łuk triumfalny zbudowany przez starożytnych Rzymian w 108 roku n.e. za czasów cesarza Trajana.

A w październiku, zaledwie 59 km dalej…

Concurs de Castells czyli wieże po katalońsku

Konkurs Castellers jest organizowany co dwa lata. Następny odbędzie się w roku 2024. Concurs de Castells to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – w trakcie jego trwania colles czyli najlepsze grupy tworzą słynne wielopiętrowe castells czyli wieże z ludzi.

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście Rovellats Cava

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.