Opublikowano Dodaj komentarz

Spływ rzeką Sella

Spływ rzeką Sella

Fiesta de las Piraguas 2023 🇪🇸

Miłośnicy sportu i rekreakcji również mają prawo miło spędzić czas i mamy na to świetny przykład: El Descenso Internacional del Sella czyli Międzynarodowy Spływ Rzeką Sella znany również pod nazwą la Fiesta de la Piraguas (Les Piragües w dialekcie asturyjskim) – Festyn Kajakowy. Ma on miejsce w pierwszą sobotę sierpnia – należy spłynąć rzeką Sella 20 km – wypływając z miejscowości Arriondas trzeba dopłynąć do Ribadesella.

Festyn, organizowany przez Hiszpańską Federację Kajakarstwa, delegację Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Spływu Rzeką Sella oraz przez Federację Kajakarstwa Księstwa Asturii otrzymał miano Fiesta de Interés Turístico Internacional.

Dla młodszych uczestników przygotowano również spływ „Mini Sella“, tyle, że krótszy (1,5 lub 3,5 km) organizowany przez Club Piragüismo El Sella.

Z okazji spływu co roku tysiące ludzi gromadzą się nad rzeką Sella, by cieszyć się festynem, który jest jednym z najważniejszych organizowanych w porze letniej w Asturii.

Sport, folklor, muzyka na żywo, imprezy oraz namioty to jedynie niektóre z atrakcji, które na Was czekają.

Historia

Początki Spływu Rzeką Sella


Aby poznać genezę spływu, należy cofnąć się do 1929 roku, kiedy to Dionisio de la Huerta podczas letnich wakacji, które spędzał w rodzinnym domu w Coya postanowił odbyć spływ kajakowy rzeką Piloña z Coya do Infiesto.

Podczas tej przygody towarzyszyła mu grupa przyjaciół – ponad dwie godziny zajęło im pokonanie trasy o długości 5 kilometrów.

Po tym doświadczeniu Dionisio starał się przekonać swych przyjaciół, Alfonso Argüelles i Manés Fernández aby towarzyszyli mu podczas spływu w dół rzeki Sella ale rozpoczynając spływ w miejscowości Arriondas. 

Ten pierwszy spływ charakteryzował się wieloma przerwami w trakcie których których trzeba byłowylewać wodę z kajaka lub cokolwiek wrzucić na ząb. Grupa przyjaciół podążająca wygodnie autobusem z Arriondas do Ribadesella bacznie obserwowała co się dzieje. 

Ostatecznie zapadła noc i uczestnicy spływu byli zmuszeni zakończyć swoją przygodę w Soto de Dueñas.

Galeria zdjęć Descenso Internacional del Sella

W przeciągu 7 godzin Dionisio wraz z dwójką przyjaciół przebyli 14 kilometrów, ciesząc się zarówno krajobrazem jak i samą rzeką.

Dionisio i organizowane przez niego wyprawy przez pewien czas były głównym tematem rozmów w Infiesto. Z pewnością nasz bohater nie zdawał sobie wtedy sprawy, iż jego wyprawy były zalążkiem dzisiejszego Festynu Kajakowego jak i samego Spływu Rzeką Sella. Dionisio, chcąc doświadczyć nowych, bardziej ekscytujących przygód przebył w 1930 roku całą trasę z Coya do Arromidas a w 1931 roku kajakiem dopłynął do miejscowości Ribadesella.

Ostatecznie w 1932 roku wyznaczono miejsce rozpoczęcia spływu w Arriondas a jego zakończenie w Ribadesella.

W tym samym roku miała miejsce pierwsza edycja o charakterze wyczynowym, w której wystartowało 13 wioślarzy z Oviedo, Gijón, Ribadesella oraz z Infiesto. Pierwsze wzmianki o wioślarzach spoza gminy biorących udział w spływie pochodzą z 1935 roku.

Spływ Rzeką Sella podczas hiszpańskiej wojny domowej

Z powodu hiszpańskiej wojny domowej i spowodowanych nią zniszczeń spływ nie był organizowany od 1936 do 1944 roku. Wznowiono go 11 sierpnia 1944 roku, jednakże w tej edycji wystartowało jedynie 11 kajaków.

Międzynarodowy charakter Spływu Rzeką Sella

Można stwierdzić, iż spływ nabrał międzynarodowego charakteru dopiero w 1951 roku, gdy po raz pierwszy w jego historii pośród zarejestrowanych zawodników znaleźli się uczestnicy z zagranicy: Włosi, Portugalczycy oraz Francuzi. W roku 1955 po raz pierwszy do zawodów dołączyła drużyna z innego kontynentu, mianowicie drużyna kubańska. Rok 1960 jest kamieniem milowym w historii spływu, gdyż wtedy powołano Hiszpańską Federację Kajakarstwa. W ten sposób spełniono prośby Dionisio, który od wielu lat wnioskował o wyłonienie Hiszpańskiej Federacji Kajakarstwa z Federacji Wioślarskiej, co miało zagwarantować przyszłość Festynu. Od tamtej pory spływ zyskiwał coraz bardziej na znaczeniu i przyciągał nowych uczestników. W obecnych czasach bierze w nim udział ponad tysiąc wioślarzy a frekwencja bije rekordy z roku na rok. Dziś spływ jest postrzegany jako jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze wyzwanie dla międzynarodowej społeczności miłośników spływów, które odbywają się na rzekach wielu kontynentów.

Banner sklep hiszpański

La Fiesta de las Piraguas
Założycielem, promotorem i pełnym pomysłów organizatorem Fiesty był z całą pewnością Dionisio de la Huerta. Jego wyobraźnia, pomysłowość oraz zdolności organizacyjne uczyniły go kołem zamachowym imprezy będącej ewenementem na skalę światową, ze względu na charakterystyczną spektakularność, koloryt i oryginalność.

Z biegiem czasu wiele nowości ostrożnie wdrażanych przez Dionisio uzyskały ostateczną formę i stały się częścią obecnego Festynu, np. pod wpływem inspiracji Indiami pojawiły się naszyjniki z kwiatów i pociąg rzeczny. Obecnie strój sellero czyli każdego, który spłynie Rzeką Sella składa się z właśnie z kwiatowego naszyjnika, kamizelki i czapki asturyjskiej. Warto też przypomnieć, iż pierwszy pociąg rzeczny pojawił się już w 1945 roku, przypłynął on wtedy z Infiesto a w następnym roku z Oviedo. Dionisio zdecydował się też zamówić w Barcelonie gros posągów gigantów i wielkich głów.

Co należy zrobić aby pojawiły się napisy w języku polskim? Włącz film i kliknij w znaczek „pauza”, co spowoduje, że pojawią się napisy w języku angielskim oraz panel kontrolny. Kliknij w ikonkę oznaczającą napisy – piąta po prawej stronie, a następnie w „Ustawienia” – ikonka koło zębate. Znajdź „Napisy” w ustawieniach a następnie kliknij w „Przetłumacz automatycznie”. Wyszukaj „Polski” i kliknij. Gotowe.

Program Fiesty de las Piraguas


Poniżej znajdziesz opis programu dnia, w którym zarówno Arriondas jak i Ribadesella witają uczestników tego jakże ważnego dla Asturii festynu. We wczesnych godzinach porannych do Arriondas przybywają kajakarze i widzowie.

O 11:00 wyrusza pociąg rzeczny wraz z paradą uczestników, przebranych za syreny, wróżki – xanas, trytona, niosących różne przedmioty (np. głowy, figury gigantów, botijos). Przygrywa im orkiestra dęta a przemarsz odbywa się główną ulicą Arriondas w kierunku mostu nad rzeką Sellą (Most im. Emilio Llamedo).

O 12:00, po uprzednim odśpiewaniu przez uczestników pieśni „Asturias patria querida” („Asturio ukochana ojczyzno”) rozpoczyna się spływ ponad 1 000 kajaków.

Niestety to wideo nie oferuje napisów w żadnym języku.

Gdy wioślarze walczą na wodach Selli o to, który z nich jako pierwszy dotrze do Mostu m. Dionisio de la Huerta w Ribadesella, lewą stroną rzeki przepływa pociąg rzeczny, podczas gdy po prawej, wzdłuż drogi, towarzyszy im kawalkada złożona między innymi z samochodów i motocykli. Uczestnicy kawalkady okrzykami kibicują wioślarzom.

Ribadesella oczekuje z niecierpliwością na przybycie wszystkich wioślarzy, na moście dopingują im zebrani widzowie. Następnie wszyscy udają się do Campos de Oba w Llovio, gdzie ma miejsce piknik. Podawane są tam, między innymi, cachopos oraz sidra, oczywiście przy tradycyjnych dźwiękach dud. Tańczy się również asturyjskie tańce ludowej.

Festyn, który ma miejsce w Arriondas i Ribadesella jest ostatnią częścią Gran Fiesta de las Piraguas.

Zdjęcie autorstwa Descenso Internacional del Sella

Czego nie możesz nie skosztować podczas pobytu w Asturii


Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście Descenso Internacional del Sella

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.