Opublikowano Jeden komentarz

Oliwki

Oliwki
ANTEQUERA - Aceitunas Chicón Lebrón

Historia oliwek

Oliwka jest owocem drzewa oliwnego. Mimo, że archeolodzy twierdzą, iż drzewa oliwne były uprawiane już 20 000 lat pne znaleziska archeologicze potwierdzają istnienie gajów oliwnych na Krecie w okresie 5000 do 3000 roku pne. W Grecji czy w Azji Mniejszej wciąż można odnaleźć dzikie drzewka, które nie mają charakterystycznego regularnego kształtu, tak typowego dla drzewek, które są uprawiane „przemysłowo”.

Różne formy konsumpcji oliwek

Możemy spożywać oliwę pochodzącą z wyciśniętych oliwek (o czym pisali Grecy w Mykenach w 1250 r. pne) jak i same owoce, które wcześniej zostają poddane procesowi maceracji, który ma za zadanie wyeliminować gorzkawy posmak, jaki oliwki zawdzięczaja glukozydowi znanemu pod nazwą oleuropeiną. W Hiszpanii bardzo popularne są oliwki w zalewie. Takie oliwki serwuje się jako przystawkę bądź zagryzkę do piwa czy wina.

Etymologia 

Hiszpańskie słowo „aceituna” – oliwka pochodz z arabskiego الزيتونة-zaytūnah, a które to pochodzi z aramejskiego zaytūnā. Słowo oliwa wywodzi się z łacińskiego ǒLĕa, -ae, które jest zapożyczeniem z greckiego.

Odmiany oliwek

OCAL:

pochodzi z Andaluzji, z okolicy miasta Kordowa. Tej sporej wielkości owoc o wydłużonym kształcie charakteryzuje się dużą zawartością miąższu oraz intensywnie gorzkim smakiem. Do zalewy w jakiej się maceruje oliwki odmiany Ocal często dodaje się czosnek, paprykę oraz zioła. Produkt  gourmet.

GORDAL:

pochodzi z Andaluzji, z okolic Sevilli. Nazwa „gordal” wskazuje na wielkość owoców, które średnio ważą aż 12 gramów. Stosowane są zazwyczaj jako zakąska bądź przystawka.

MANZANILLA:

podobnie jak poprzednie odmiany tak i ta pochodzi z Andaluzji, a odobnie jak Gordal jest uprawiana w okolicach Sevilli. Charakteryzuje się delikatnym, pozbawionym goryczy smakiem z lekką nutą pikantnego.

Oferowane przez nas hiszpańskie oliwki z Sierra de Cazorla to produkt doskonały pod każdym względem. Obszar na którym rosną drzewa oliwne, od 1983 roku jest rezerwatem biosfery przy UNESCO. Wszystkie oliwki pochodzące z Sierra de Cazorla wyprodukowane zostały przez spółdzielnię rzemieślniczą, która dba o najwyższą jakość swych produktów stosując do ich produkcji wyłącznie metody ekologiczne.

Banner sklep hiszpański

Uniwersalne zastosowanie oliwek

W naszym sklepie internetowym znajdziecie oliwki różnych odmian i kolorów, które sprawdzą się doskonale w wielu daniach. Czy wiesz, że oliwki łączą wszystkie cztery smaki: słodki, słony, gorzki oraz kwaśny? Dlatego też doskonale sprawdzą się w kuchni. To nieodzowny składnik sałatek, przystawek, a także pizzy, makaronów czy hiszpańskich tapas. Wystarczy raz je spróbować, by zakochać się w nich na zawsze.

Oliwki można zajadać również jako smakowitą przekąskę, są  bowiem pyszne same w sobie. Szczególną popularnością cieszą się oliwki w marynatach, w zalewie, a także w oliwie. Każda z odmian zadziwi Was oryginalnym smakiem i aromatem, a oliwki nadziewane ziołami, cebulą, czosnkiem czy migdałami będą źródłem prawdziwej kulinarnej rozkoszy. 

📁 OLIWKI

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Zdjęcie autorstwa carla_aisha, strona web Pixabay

1 komentarz do “Oliwki

  1. […] Trylogia śródziemnomorska: pszenica, winogrona y oliwki.  […]

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.