Opublikowano Jeden komentarz

Dieta śródziemnomorska

Dieta Śródziemnomorska

Z dietą śródziemnomorską łatwiej dbać o zdrowie

Pochodzenie i znaczenie słowa dieta

Słowo „dieta” pochodzi z greckiego słowa „diaita”, które oznacza styl życia. Ma ono szerokie znaczenie, jest częścią globalnej kultury. Dieta śródziemnomorska jest nie tylko sposobem odżywiania się, lecz także stylem życia, filozofią opartą na posiłkach i formach ich przygotowania. Ważne jest  dzielenie się posiłkami, życie z zachowaniem umiaru, tworzenie sztuki i kultury, oraz tradycje i zwyczaje przekazywane za pomocą składników.

Jakie produkty wchodzą w skład diety śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska należy do Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego od 2010 roku. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez to jest żywa i podatna na zmiany. W diecie śródziemnomorskiej posiłki opierają się na produktach występujących w rejonie basenu Morza Śródziemnego. Wśród nich znajdziemy świeże warzywa, owoce, ryby, białe mięso, makarony, ryż, owoce suszone, chleb i inne produkty zbożowe a także wino (w małych ilościach, o czym napiszemy później).

Rola oliwy w diecie śródziemnomorskiej

Oliwa z oliwek extra virgin 100% odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż dzięki swojemu pochodzeniu roślinnemu i zawartości kwasu oleinowego zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów we krwi. Oliwa z oliwek extra virgin 100% zawiera także sporo karotenu i witaminy E. Dieta śródziemnomorska zaleca spożywanie oliwy z oliwek w miejsce innych tłuszczów, w szczególności masła. Ponadto stosując ten rodzaj diety spożywamy mniej czerwonego mięsa, słodyczy, jajek oraz produktów mlecznych.

Banner sklep hiszpański

Dieta jako część kultury

Przepisy kulinarne wywodzące się z Grecji, Włoch, południowej Francji, Hiszpanii, krajów Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu, wzbogacone produktami sezonowymi oraz ubogacone zwyczajami kulturowymi, takimi jak wspólne spożywanie posiłków w gronie rodzinnym lub wśród przyjaciół czy znajomych, kultywowanie tradycji czy wspólne obchodzenie świąt – są oczywiście nieodłączną częścią życia w basenie Morza Śródziemnego i wywodzącej się stąd diety.

Dieta i ćwiczenia źródłem zdrowia

Łącząc dietę śródziemnomorską z wysiłkiem fizycznym odniesiemy zdecydowanie więcej korzyści zdrowotnych. Wykonywane przez nas ćwiczenia powinny być o umiarkowanym stopniu trudności oraz zaangażowania lecz powinniśmy poświęcić na nie co najmniej 30 minut przynajmniej przez pięć dni w tygodniu. Gdyby wykonywanie ćwiczeń na sali gimnastycznej, siłowni bądź karimacie we własnej sypialni czy salonie okazało się niemożliwe, powinniśmy zrobić wszystko aby uprawiać ruch w inny sposób. Szybkie chodzenie, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach, pływanie są jak najbardziej zalecane, lecz de facto każdy sport ułatwi nam spalanie tłuszczu i kalorii a przy tym utrzymanie dobrej kondycji. Ćwicząc możemy zachować odpowiednią wagę, kontrolować ciśnienie tętnicze, utrzymać w ryzach cholesterol oraz powstrzymać czy też przynajmniej spowolnić proces pogarszania się sprawności umysłowej. Częsty wysiłek fizyczny zapewni nam także ochronę przed chorobami takimi jak Alzheimer czy cukrzyca.

Naukowe potwierdzenie skuteczności diety

Poza kontrolą wagi ciała oraz podniesieniem sprawności fizycznej stosowanie diety śródziemnomorskiej wpłynie na polepszenie pracy różnych organów, takich jak serce czy nerki. Faktem jest, iż w krajach stosujących tę dietę występuje mniej przypadków zachorowań na raka w porównaniu z państwami, w których w diecie przeważają fast foody, tłuszcze inne niż oliwa z oliwek extra virgin 100% oraz dania gotowe.

Różnorodność i przystępność

Ten sposób odżywiania, przekazywany z pokolenia na pokolenie w rejonie Morza Śródziemnego z biegiem czasu ewoluował, pojawiły się nowe produkty oraz metody gotowania. Zachował, jednakże, swoje właściwości, dzięki którym jest on częścią zdrowego typu życia i jest łatwo dostępny dla każdej grupy wiekowej. Produkty można kupić bez problemu, poza tym istnieje nieskończona ilość przepisów wszelakiego rodzaju, zarówno tych bardziej skomplikowanych jak i prostych, dzięki czemu możemy skorzystać z każdego dobrodziejstwa płynącego z tej diety. Dieta śródziemnomorska cieszy się przecież powodzeniem również z racji swojej różnorodności a jednocześnie zachowaniu równowagi między składnikami, jak i z powodu niskiej zawartości tłuszczu i cukru. Ponadto potrawy są bogate w przeciwutleniacze, witaminy oraz błonnik. 

Łatwe do wyeliminowania efekty uboczne

Może się zdarzyć, że przestrzegając ściśle zalecenia diety śródziemnomorskiej obniży się nam poziom wapna i żelaza – tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, będziemy spożywać przecież mniejsze ilości czerwonego mięsa, słodyczy, jajek czy też produktów mlecznych. Dlatego też w przypadku wątpliwości należy skorzystać z porady lekarza, który może nam zalecić stosowanie suplementów diety. Jeżeli chodzi o wino, zaleca się jego picie w ograniczonych ilościach i zawsze do posiłku, ale zgodnie z zaleceniami lekarza możemy je także całkowicie wyeliminować z naszej diety jeżeli jego spożycie miałoby spowodować jakiegolwiek zagrożenie dla naszego zdrowia.

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Zdjęcie autorstwa Shutterbug75, strona web Pixabay

1 komentarz do “Dieta śródziemnomorska

  1. […] Diety śródziemnomorskiej […]

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.