Opublikowano Dodaj komentarz

Camino de Santiago czyli wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela

Camino de Santiago czyli wszystkie drogi prowadzą do Santiago de Compostela

Dzień Św. Jakuba, patrona Hiszpanii jest obchodzony 25 lipca 🇪🇸

⏰ ☞ Fuegos del Apóstol czyli pokaz sztucznych ogni 24 lipca w wigilię Świętego Jakuba – o godzinie 22:00 transmisja na żywo w Televisión de Galicia (ponad 2 godziny transmisji).

Odkryj północ Półwyspu Iberyjskiego, przepełnioną zakątkami o ogromnej wartości historycznej, artystycznej a także przyrodniczej. Podążając za żółtymi oznaczeniami na niebieskim tle, przez cały czas na zachód bądź południowy zachód, dotrzesz do Santiago de Compostela oraz do grobu Apostoła Jakuba. Możesz wybrać spośród Camino Francés, Camino del Norte, Camino Primitivo czy też którąkolwiek z Dróg Św. Jakuba. Niewątpliwie Camino de Santiago czyli Droga Świętego Jakuba jest jedynym w sobie przeżyciem, nieważne, czy pokonasz ją pieszo, konno czy też na rowerze.

Historia Camino de Santiago

Zgodnie z legendą, w roku 829 ne w odległej Galicji nieznany z imienia pasterz znajduje grób, o czym powiadamia biskupa Teodomira a ten króla Alfonsa II el Casto, który rządził niewielkim, otoczonym górami chrześcijańskim krajem. Król dowiedziawszy się o znalezisku decyduje się na podróż aby naocznie sprawdzić, co tak naprawdę zostało znalezione. Przemierza jedyną istniejącą w owych czasach drogę łączącą Oviedo z Galicją, prowadzącą przez miejscowości Grado, Cornellana, Salas oraz Palo i przekracza granicę z Galicją w A Fonsagrada. Droga ta otrzyma w późniejszych czasach miano Camino Primitivo czyli Drogi Pierwotnej, gdyż ten właśnie szlak stanie się pierwszym spośród wielu wiodących do Santiago de Compostela.

Camino de Santiago: przeszłość i teraźniejszość

Od czasów odkrycia grobu ucznia Jezusa z Galilei każdy podróżnik/pątnik zmierzający do Galicji odbył swoją własną Drogę, której początkiem był próg własnego domu a końcem – Compostela. Tak naprawdę Camino de Santiago zaczyna się na progu Twojego domu…

Niektóre trasy z różnych powodów, takich jak np. bezpieczeństwo czy też możliwość zaopatrzenia się, z czasem stały się bardziej popularne i uczęszczane ale nigdy nie otrzymały wyłączności na stosowanie nazwy Camino de Santiago. W roku 1993 UNESCO wpisało Drogę Św. Jakuba na Listę Światowego Dziedzictwa i aby choć trochę zapanować nad chaosem postawiono na Drogę Francuską, która w przeszłości była najbardziej uczęszczana. W roku 2015 została wpisana na Listę Droga Północna wraz z jej licznymi wariantami.

Nasza własna Droga do Camino de Santiago:

miała początek w Krakowie gdzie mieszkamy. Co prawda i przez Kraków przechodzi Droga Św. Jakuba ale nie mieliśmy do dyspozycji tyle czasu ani sił aby pokonać na piechotę bądź na rowerze tysiące kilometrów, które dzielą nas od Katedry w Santiago de Compostela. Z lotniska w Katowicach (teraz są też loty i z Krakowa) polecieliśmy do Barcelony gdzie spędziliśmy dwa dni a stamtąd następnym samolotem polecieliśmy do miasta A Coruña, skąd autokarem firmy Alsa dojechaliśmy do wioski Piedrafita del Cebrero. Tam spędziliśmy jedną noc a następnego dnia o poranku wyruszyliśmy w stronę Santiago. Czekało na nas siedem ostatnich etapów Drogi Francuskiej, która przecina prowincje Lugo oraz A Coruña.

Etap 1: Piedrafita del Cebrero El Cebrero Tricastela (26 km)

Etap 2: Tricastela Samos Sarria (25 km)

Etap 3: Sarria Puertomarín (23 km)

Banner sklep hiszpański

Etap 4: Puertomarín Palas de Rey (24 km)

Etap 5: Palas de Rey Melid Arzúa (28 km)

Etap 6: Arzúa O Pedrouzo (19 km)

Etap 7: O PedrouzoMonte do GozoSantiago de Compostela (20 km)🏁

Do pokonania mieliśmy 165 km 

W Santiago de Compostela spędziliśmy jedną noc a następnego dnia po południu wróciliśmy samolotem do Barcelony gdzie spędziliśmy kolejną noc i cały następny dzień a potem z polecieliśmy z Barcelony do Katowic a z Katowic wróciliśmy samochodem do Krakowa. Tak właśnie zakończyło się nasze Camino de Santiago.

Credencial del peregrino

Tzw. credencial del peregrin jest książeczką, do której wbijane są pieczątki poświadczające przebyte etapy, co będzie potrzebne aby otrzymać Compostela. Musisz pokonać na piechotę bądź konno przynajmniej 100 ostatnich kilometrów Camino de Santiago. Możesz też zdecydować się na rower, w tym przypadku aby otrzymać Compostela musisz przejechać przynajmniej 200 ostatnich kilometrów Drogi Św. Jakuba. 

Na odcinku Camino przechodzącym przez Galicję musisz postarać się aby podbić credencial przynajmniej dwa razy dziennie, przed rozpoczęciem wędrówki oraz na jej zakończenie. Oczywiście możesz mieć więcej pieczątek zdobytych tego samego dnia. Pamiętaj, że pieczątka z podpisem, którą otrzymasz rano musi być z tej samej miejscowości, gdzie dzień wcześniej zakończyłaś/zakończyłeś swoją wędrówkę, przeskoki nie są dopuszczane. Jest wiele miejsc, gdzie można zdobyć pieczątkę: kościoły, klasztory, ratusze, kawiarnie, hotele, pensjonaty…

Kilka praktycznych rad dotyczących Camino de Santiago:

Z całą pewnością należy zadbać o dobrą kondycję fizyczną a poszczególne etapy należy zaplanować biorąc po uwagę własne możliwości. Nie planuj zbyt długich pierwszych etapów, nie przeceniaj własnych możliwości. Oczywiście, banalne będzie przypomnienie o zabraniu wygodnego i sprawdzonego obuwia – najlepiej do trekkingu i najlepiej dwóch par. Odpowiednio dobrane skarpetki z całą pewnością pomogą w przedsięwzięciu. Codziennie po zakończeniu wędrówki należy ściągnąć obuwie i najlepiej chodzić w klapkach. 

Niezależnie od naszej kondycji, dobrze jest mieć ze sobą niebieską kartę dokumentującą posiadanie ubezpieczenia, którą wydaje ZUS.

Galicja jest przekorna jeżeli chodzi o pogodę: płaszcz przeciwdeszczowy, kurtka oraz sweter mogą się przydać nawet w lecie.

Najlepiej zacząć wędrówkę wcześnie rano jeżeli zapowiadana jest ładna pogoda, w godzinach południowych oraz popołudniowych może być po prostu za gorąco.

Idź zawsze lewą stroną, nie zbaczaj z trasy, nie chodź – szczególnie sama bądź sam – po zmroku. 

Jeżeli planujesz pokonanie drogi na rowerze pamiętaj, że kask oraz kamizelka odblaskowa są obowiązkowe. 

Nie zapomnij o zapewnieniu sobie odpowiedniej ilości wody: aby zapobiec odwodnieniu musisz pić miniumum 2 litry wody dziennie. Nie pij wody z nieznanych źródeł, o nieznanycm pochodzeniu. Istnieją też różnego rodzaju napoje izotoniczne, które uzupełnią braki sodu, potasu oraz magnezu.Przydadzą się też suszone owoce oraz czekolada.

Jeżeli zdecydujesz się na pokonanie przynajmniej ostatnich 100 km Camino de Santiago życzymy Ci ¡¡Buen Camino!! – Dobrej Drogi!!

⏰ ☞ Fuegos del Apóstol czyli pokaz sztucznych ogni 24 lipca w wigilię Świętego Jakuba – o godzinie 22:00 transmisja na żywo w Televisión de Galicia (ponad 2 godziny transmisji):

Hiszpańskie delicje TV

Jeden z tradycyjnych napojów alkoholowych hiszpańskiej Galicji

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.