Opublikowano Dodaj komentarz

Poczuj lato z tinto de verano

Poczuj lato z tinto de verano

Napój nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia. Zaleca się odpowiedzialne spożycie alkoholu.

Tinto de verano jest jednym z najbardziej popularnych a zarazem orzeźwiających napojów alkoholowych i z całą pewnością chętnie napijemy go się w upalne dni. Ponadto bardzo łatwo się go przygotowuje, istnieje niezliczona ilość wariantów więc każdy może przygoować tinto do verano tak jak lubi najbardziej. Można zauważyć pewne podobieństwo do sangrii choć oczywiście przygotowanie tinto de verano jest dużo mniej skomplikowane. W Hiszpanii tinto de verano jest serwowane w barach i restauracjach, można też zakupić gotowy napój w supermarkecie, można też przygotować w domu.

Historia tinto de verano sięga początku XX wieku, kiedy to w andaluzyjskiej Kordowie, w północnowschodniej dzielnicy przy ulicy Brillante (obecnie Avenida de la Arruzafa) mieścił się lokal oblegany przez gitarzystów i śpiewaków, swoją siedzibę miała tam też szkoła torreadorów. Lokal nazywał się Venta de Vargas od nazwiska właściciela, Antonia Vargasa del Moral. Tam właśnie w gorące andaluzyjskie wieczory i noce pielgrzymowali tłumnie mieszkańcy Kordowy aby napić się czerwonego wina Valdepeñas serwowanego z wodą gazowaną. Napój szybko otrzymał nazwę tinto de verano, pod którą zna się go do dzisiaj.

Co należy zrobić aby pojawiły się napisy w języku polskim? Włącz film i kliknij w znaczek „pauza”, co spowoduje, że pojawią się napisy w języku angielskim oraz panel kontrolny. Kliknij w ikonkę oznaczającą napisy – piąta po prawej stronie, a następnie w „Ustawienia” – ikonka koło zębate. Znajdź „Napisy” w ustawieniach a następnie kliknij w „Przetłumacz automatycznie”. Wyszukaj „Polski” i kliknij. Gotowe.

Tinto de verano przepis:

Potrzebne składniki (dla 4 osób):

  • kostki lodu
  • 1 cytryna
  • 1 szklanka czerwonego wina stołowego
  • 1/2 szklanki czerwonego Martini albo czerwonego wermuthu
  • napój gazowany o smaku cytrynowym
Banner sklep hiszpański

Przygotowanie:

  1. Wsyp kostki lodu do karafki.
  2. Pokrój cytrynę na większe kawałki i wrzuć do karafki z lodem.
  3. Wlej szklankę czerwonego wina stołowego oraz pół szklanki czerwonego Martini lub czerwonego wermuthu.
  4. Wlej napój gazowany o smaku cytrynowym – w zależności  od tego, czy dodamy go więcej lub mniej tinto de verano będzie słabsze bądź mocniejsze. Dobrze wymieszaj. 
  5. Można podawać w kieliszkach bądź w szklankach, w jakich serwuje się piwo w barach.

Na zdrowie!

Istnieje też napój z czerwonego wina wymieszanego z napojem pomarańczowym bądź z coca colą znane pod nazwą calimocho. Można też wymieszać wino różowe z napojem cytrynowym bądź pomarańczowym.

Tinto de verano będzie świetnym dodatkiem do tapasów. Oczywiście, można je popijać samo i tym samym delektować się orzeźwiającym smakiem hiszpańskiego Południa.

Wersja w pdf do wydruku

Muzyka, która umili Ci gotowanie:

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Zdjęcie autorstwa Arkangel from Granada, España – Tinto de verano, CC BY-SA 2.0

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.