Opublikowano Dodaj komentarz

Noc świętojańska po hiszpańsku

Noc świętojańska po hiszpańsku

Noche de San Juan 2023 🇪🇸

Oficjalnie lato zaczyna się 21 czerwca, wtedy też mamy zarówno najdłuższy dzień jak i najkrótszą noc w całym roku. 

Już w starożytności czczono słońce a ogniska wówczas rozpalane były częścią dawnego kultu. Ogniska miały na celu dodanie sił słońcu aby było w stanie ogrzać ziemię przez nadchodzące miesiące. Wtedy też proszono o pomyślną przyszłość dla zakochanych. W późniejszym okresie czasu chrześcijaństwo przeniosło obchody na dzień narodzin św. Jana Chrzciciela. Jego ojciec, Zachariasz, miał po narodzinach syna rozpalić wiele ognisk.

Hiszpańska sobótka czyli wielka fiesta

W nocy z 23 na 24 czerwca w wielu miejscach w Hiszpanii odbywają się liczne festiwale oraz festyny uliczne a na wielu plażach rozpalane są ogniska. Oczywiście, specyfika obchodów zmienia się w zależności od regionu a nawet miasta. W Maladze nad ogniskami przygotowuje się espetos de sardinas czyli sardynki na ruszcie. W Alicante począwszy od 1928 obchodzi się noc świętojańską organizując les Fogueres de Sant Joan na które przygotowuje się ogromne figury, trochę podobne do tych, jakie powstaja na Fallas de Valencia. W Galicji nie może zabraknąć queimady, która jest nie tylko mocnym napojem alkoholowym specjalnie przygotowywanym na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku ale jest swoistym rytuałem, zawierającym w sobie pierwiastki przesądów i zaklęć.

Ogień na szczęście…

Tradycyjne skakanie przez ogień ma pomóc w pozbyciu się złych duchów, co jest reminiscenscją czasów przedchrześcijańskich. Ogień oczyszcza i pali to, co stare i złe, zarazem dając początek nowemu i nowym możliwościom.

Również sam rytuał skakania nad ogniskiem zmienia się w zależności od miejsca, różne są ilości skoków. Zazwyczaj aby mieć szczęście należy przeskoczyć ognisko siedem razy, chyba że jest się w Galicji, wtedy ognisko przeskakujemy aż dziewięć razy.

Na południu Hiszpanii w ogniskach palone są przygotowywane na tę okazję specjalne słomiane, szmaciane bądź papierowe laleczki, które symbolizują zło minionego roku. W Kadykse laleczki znane są pod nazwą Juanillos, w Maladze jako Juas. Zdarza się, że uczniowie palą książki czy zeszyty – rok szkolny przecież dopiero co dobiegł końca…

Często obchodom nocy świętojańskiej towarzyszy pokaz ogni sztucznych, szczególnie w okolicy Walencji

Banner sklep hiszpański

Woda na szczęście…

Woda, jako przeciwwaga do ognia, służy do kąpieli oraz do oczyszczenia, również wewnętrznego. Aby zapewnić sobie szczęście należy ustawić się tyłem do morza i siedem razy przeskoczyć fale…

Woda z dodatkiem ziela św. Jana albo lawendy, którą postawimy w oknie w noc świętojańską, nie tylko ma właściwości oczyszczające ale i przyniesie szczęście.

Zioła i nie tylko na szczęście…

Zbieranie świeżych ziół w noc świętojańską również wywodzi się z dawnych czasów, tak jak wkładanie liści paproci do kieszeni, co ma zapewnić szczęście. Także picie rosy ma zapewnić pomyślność a także płodność.

Można też przygotować racimo de San Juan czyli bukiet św. Jana, na który składa się siedem ziół: ziele św. Jana na urok, artemizja na płodność, ruta, mięta, rozmaryn, pietruszka, czosnek i lawenda. Posiadanie takiego bukietu będzie, oczywiście, gwarantem szczęścia.

A dla panien zainteresowanych zamążpójściem…

Dla panien zainteresowanych zamążpójściem również się coś znajdzie. Zgodnie ze starymi wierzeniami, jeżeli rankiem w dzień Świętego Jana panna popatrzy w głąb studni, zobaczy swojego przyszłego męża. Dla tych panien, które nie mają studni (co w obecnych czasach jest zrozumiałe:), jest też inny sposób: należy rozbić jajko (najlepiej od białej kury) a białko przelać do szklanki z wodą i w noc świętojańską postawić przy oknie. Rano należy popatrzeć na białko, forma jaką przybierze wyjawi kilka szczegółów odnośnie przyszłego małżonka. 

Szczęśliwej Nocy Świętojańskiej!

Czary mary, czary mary! To są rzeczy nie do wiary! Baw się dobrze w noc świętojańską i nie zapomnij o przygotowaniu queimady!

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście nuspla, strona web Pixabay

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.