Opublikowano Dodaj komentarz

El Roc de Sant Gaietà, nieznana perła Costa Daurada

El Roc de Sant Gaietà

El Roc de Sant Gaietà jest małą i niezbyt znaną nadmorską miejscowością, charakteryzującą się wspaniałą architekturą. Położona jest na Costa Daurada w okolicyTarragony w gminie Roda de Berà, gdzie można znaleźć Arc de Berà, łuk triumfalny zbudowany przez starożytnych Rzymian w 108 roku n.e. za czasów cesarza Trajana. Pod tym łukiem przechodziła rzymska droga Via Augusta. El Roc de Sant Gaietà znajduje się 26 km od miasta Tarragona, 36 km od lotniska Reus, 62 km od lotniska El Prat i 73 km od samej Barcelony.

Arc de BeràZdjęcie autorstwa De Macmanu – Trabajo propio, CC BY-SA 3.0 es

Historia Roc Sant Gaietà

Budowa Roc de Sant Gaietà rozpoczęła się w 1964 roku i zakończyła 6 lat później. Pomysłodawcą był Gaietà Bori Tallada i Jose María Fortuny Rodríguez. Hiszpańsko – belgijska firma, założona przez Pedro Sureda i Rene Vandemeuter, zajęła się zakupem działek pod budowę miasteczka. Początkowo zakładano budowę wioski rybackiej na skałach, w stylu andaluzyjskim, ostatecznie wzniesiono budynki mieszkalne w różnych stylach, nad samym morzem.

Co wyróżnia tę miejscowość

Roc de Sant Gaietà wyróżnia się nie tylko położeniem ale także architekturą, co nadaje temu miejscu praktycznie magiczną otoczkę. Połączenie stylów architektonicznych jest naprawdę zadziwiające. Praktycznie na każdym kroku można znaleźć elementy architektoniczne typowe dla różnych obszarów basenu Morza Śródziemnego i w Hiszpanii. Znajdziemy budynki naśladujące styl romański, gotycki, renesansowy, mozarabski czy mudejar. Można też zobaczyć typowe dziedzińce andaluzyjskie, domy będące praktycznie rzecz biorąc replikami stodół hiszpańskiej Galicji lub Asturii. Są też wspaniałe ogrody z autochtonicznymi roślinami oraz drzewami

Wzniesiono także molo, „Club Marítimo Roc de Sant Gaietà” (Klub Morski), pełniący teraz rolę „Centro Cívico la Roca Foradada” (Centrum Obywatelskiego la Roca Foradada), które jest własnością ratusza Roda de Berà.

Tym, co z pewnością przykuwa uwagę to poręcze i drzwi z kutego żelaza. Z kolei do budowy fasad i kolumn użyto materiałów z kamieniołomu Mèdol w Tarragonie. Ramy okienne odzyskano z opuszczonych budynków typu masías. Ramy te, będące w bardzo złym stanie z racji swojego wieku, zostały odrestaurowane przez wielkiego katalońskiego artystę Pep Gasola.

Opisana powyżej mieszanina stylów architektonicznych powoduje, iż najzwyczajniej w świecie musimy się przespacerować uliczkami Roc de Sant Gaietà, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc w prowincji Tarragona.

Banner sklep hiszpański

Galeria zdjęć użyczonych przez La Vida No Es Solo Trabajar

Nasza rada dotycząca zwiedzania Roc Sant Gaietà

Jako że jest to niewielka miejscowość, 3 lub 4 godziny powinny wystarczyć na zwiedzanie. Jednakże, rekomendujemy Jest to niewielka miejscowość więc na zwiedzanie powinny wystarczyć 3 lub 4 godziny jednakże najlepiej spędzić tu cały dzień, a najlepiej weekend…

El Camí de Ronda

Roda de Berà oferuje nam malowniczy Camí de Ronda, czyli trakt łączący Roc de Sant Gaietà i Platja Llarga. Cechuje go niezwykła malowniczość. Podążając tą nadmorską ścieżką możemy zobaczyć zatoczkę la Torrota, plażę los Capellanes a także pustelnię de la Mare de Dèu de Berà.

A w październiku, zaledwie 26 km dalej…

A zaledwie 36 km dalej…

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście By Jf268 – Treball propi, CC BY-SA 3.0

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.