Opublikowano Dodaj komentarz

Queimada gallega czyli galicyjski trunek na noc świętojańską, który zapewni Ci szczęście

Queimada gallega

Napój nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia. Zaleca się odpowiedzialne spożycie alkoholu.

Queimada jest napojem alkoholowym wywodzącym się z hiszpańskiej Galicji. Przypisywane mu są walory uzdrawiające a są i tacy, którzy twierdzą, że jeżeli ktoś go wypije po wypowiedzeniu conjuro czyli zaklęcia, zapewni sobie ochronę przed złymi czarami a ponadto duchy i meigas (czarownice) z pewnością będą trzymały się z daleka.

Początki

Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy powstała queimada. Są tacy, którzy przypisują ją Celtom natomiast warto podkreślić, że w roku 1972 Carlos Alonso del Real, wykładowca prehistorii na Uniwersytecie w Santiago de Santiago de Compostela stwierdził, że jest to absolutnie wykluczone, gdyż destylacja w Galicji nie była znana przed wprowadzeniem alambiku (pochodzenia arabskiego), co miało miejsce w XII, ewentualnie w XIII wieku. Również cukier trzcinowy pojawił się na Półwyspie Iberyjskim dzięki Arabom, co potwierdza zresztą ten sam naukowiec. Wszystko więc wskazuje na późniejszy, średniowieczny rodowód queimady.

Antropolog Xosé Manuel González Reboredo potwierdził, iż winiak (zazwyczaj nie palony) był często spotykany na terenach wiejskich hiszpańskiej Galicji. Uważano go za doskonałe remedium na katar. Dopiero w latach 50-tych ubiegłego stulecia queimadę zaczęto spożywać na zakończenie posiłku oraz zaczęła się pojawiać na festynach, na których jej przygotowanie łączono z zaklęciami.

Tradycja

Cały rytuał, którzy wiąże się z przygotowaniem queimady ma na celu oddalenie złych duchów oraz meigas, które zgodnie z tradycją dręczą zarówno mężczyzn jak i kobiety. Jest wiele świetnych okazji aby przygtować queimadę: festyn, spotkanie z przyjaciółmi czy też z rodziną a przede wszystkim noc świętojańska. Po kolacji, w ciemności, wszyscy gromadzą się na wolnym powietrzu wokół kociołka, do którego wlewa się winiak i dodaje kilka innych składników. Jeden z uczestników mieszając palącą się queimadę wypowiada zaklęcie, oczywiście w galego. Gwarantujemy, że ten rytuał dostarczy wszystkim obecnym niezapomnianych wrażeń.

Zaklęcie

Samo zaklęcie w obecnym kształcie jest stosunkowo nowe,. Zostało wymyślone w 1967 roku w Vigo przez Mariano Marcos Abalo na jeden z lokalnych festynów. Kilka lat później, a dokładnie w 1974 roku, ten sam autor dodał wzmianki o Szatanie i Belzebubie.

W zaklęciu przywoływane są cztery żywioły:

 • ogień: symbol oczyszczenia
 • ziemia: obecna w kociołku wykonanym z gliny
 • woda: symbolizuje ją sam winiak
 • powietrze: w nim tańczą płomienie ognia.

W rytuale tak samo ważna jak zaklęcie jest jakość samego alkoholu – jeżeli będzie poślednia, ta niezwykła mieszanka po prostu nie będzie się dobrze paliła. Należy poza tym przygotować queimadę na wolnym powietrzu (zachowując ostrożność) i w nocy, gdyż wtedy będzie najlepiej widać jak powoli gasną błękitnawe płomienie (kolor ten wynika z użycia cukru). 

Co należy zrobić aby pojawiły się napisy w języku polskim? Włącz film i kliknij w znaczek „pauza”, co spowoduje, że pojawią się napisy w języku angielskim oraz panel kontrolny. Kliknij w ikonkę oznaczającą napisy – piąta po prawej stronie, a następnie w „Ustawienia” – ikonka koło zębate. Znajdź „Napisy” w ustawieniach a następnie kliknij w „Przetłumacz automatycznie”. Wyszukaj „Polski” i kliknij. Gotowe.

Queimada gallega przepis:

Potrzebne składniki (dla 10 osób):

 • 1 litr aguardiente (winiaka), np. orujo gallego jak najlepszej jakości
 • 150 g cukru
 • 1 cytryna bądź 1 pomarańcza
 • garść ziaren kawy
Banner sklep hiszpański

Przygotowanie:

 1. Do glinianianego kociołka (najlepiej stojącego) wlej winiak i wsyp cukier. 
 2. Umyj przygotowaną wcześniej cytrynę bądź pomarańczę, pokrój na plasterki i wrzuć do kociołka. 
 3. Do kociołka wsyp ziarna kawy.
 4. Ostrożnie podpal zawartość kociołka – najlepiej zanurz chochelkę, zaczerpnijniewielką ilość przyszłej queimady, podpal zawartość chochelki i ostrożnie zanurz ją w kociołku – tak jak na filmie.
 5. Powoli mieszaj zawartość kociołka. Pamiętaj, im głębiej zanurzysz chochelkę czy im mocniej będziesz nią obracał(a), tym więcej pojawi się płomieni, zachowaj ostrożność.
 6. W trakcie mieszania wypowiedz tekst zaklęcia – najlepiej w galego
 7. Pamietaj, im bardziej przepalisz alkohol tym mocniejszy i bardziej złocisty będzie przygotowywany przez Ciebie napój.
 8. Aby zgasić queimadę przykryj kociołek pokrywką.
 9. Używając chochelki ostrożnie przelej gorącą queimadę do niewielkich, najlepiej glinianych, kubeczków.

Na zdrowie! I wszelakiej pomyślności!

Wersja w pdf do wydruku

Conjuro czyli tekst zaklęcia

Tekst zaklęcia do wydroku

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.