Opublikowano Dodaj komentarz

Park Narodowy Doñana – jedyne takie miejsce w Europie

Park Narodowy Doñana - jedyne takie miejsce w Europie

Park Narodowy Doñana jest najważniejszym terenem podmokłym nie tylko w Hiszpanii ale i na całym kontynencie europejskim. Podzielony między prowincje Huelva i Sewilla, począwszy od roku 1969 chroni niespotykaną mozaikę ekosystemów, które obrały sobie za swój dom obszar położony u ujścia rzeki Gwadalkiwir do Oceanu Atlantyckiego. Uprzywilejowane położenie na południu Europy, dwa kroki od kontynentu afrykańskiego sprawia, że ten zakątek hiszpańskiej Andaluzji jest prawdziwym rajem dla wielu przedstawicieli fauny. To właśnie tutaj co roku przylatują miliony ptaków, dla których Doñana staje się miejscem, w którym spędzą zimę, w którym odpoczną przed dalszą drogą bądź założą gniazda i wychowają potomstwo.

Park Narodowy Doñana zamieszkują gatunki zagrożone wyginięciem, takie jak ryś iberyjski czy też orzeł cesarski iberyjski. Można tu obserwować zarówno kozice jak i ptaki wodne mające w tle zmieniający się wraz z porami roku krajobraz.

Brzegi rzeki Gwadalkiwir i jej ujście do Atlantyku, plaże, wydmy, śródziemnomorskie zarośla, bagna, mokradła, rozlewiska i cała bioróżnorodność, która te miejsca zamieszkuje zaowocowały uznaniem obszaru Doñana za Rezerwat Biosfery oraz wpisem na Listę Światowego Dziedzictwo UNESCO.

Historia

Dawno, dawno temu było tu morze. Od wielu lat w nabrzeżnych piaskach oraz na wydmach odnajdywane są ślady sięgające neolitu.

Warto przypomnieć, że okolice Doñany znajdowały się w zachodniej części starożytnego regionu Tartessos a niektórzy badacze starożytności właśnie w tej okolicy sytuowali mityczną Atlantydę. Od XV wieku n.e. w tym rejonie pojawił się zakaz wydobycia surowców naturalnych gdyż te mogłyby wpłynąć na powodzenie królewskich polowań. Jako że miejsce było zawsze strefą nadgraniczną, do dziś możemy oglądać wieże obronne powstałe pod koniec XVI wieku, które miały chronić ludność zamieszkującą te tereny przed atakami piratów berberyjskich. 

Nazwa “Doñana” wywodzi się od pałacu, który to siódmy książę Medina-Sidonia rozkazał wybudować dla swojej żony a była nią Doña Ana Gómez de Mendoza y Silva. Pałac znajduje się w samym sercu Parku.

W wieku XVIII wycinka lasu, utrzymanie łąk i pastwisk oraz wykorzystanie Doñany jako miejsca do polowań było na porządku dziennym. Wiek XIX to zainteresowanie Doñaną z punktu widzenia naukowego i przyrodniczego. Wtedy to z całego świata zaczynają przybywać tu liczni miłośnicy ptaków. W połowie XX wieku profesorowi José Antonio Valverde udaje się zmobilizować międzynarodową spółeczność naukową w celu ochrony Doñany, co doprowadziło do zakupu 7000 hektarów przez rząd hiszpański we współpracy ze Światowym Funduszem Ochrony Dzikiego Życia w celu stworzenia Rezerwatu Przyrody. W roku 1969 Doñana stała się Parkiem Narodowym.

Flora

Flora Parku Narodowego dzięki różnorodności ekosystemów wodnych i lądowych obejmuje ponad 900 gatunków roślin naczyniowych i paproci. Wyróżniają się w szczególności gatunki rzadkie czy endemiczne, których nazwy znajdziemy w regionalnych, krajowych bądź międzynarodowych katalogach gatunków zagrożonych. Wśród nich znajduje się Linaria turcica czyli odmiana lnicy oraz Juniperus oxycedrus czyli jałowiec kolczasty – jest on jedynym gatunkiem jałowca jaki spotkamy na wybrzeżu całego Półwyspu Iberyjskiego. Doñanę porastają także rośliny charakterystyczne dla mokradeł, bagien, strumieni czy lagun.

Fauna

Około 80 gatunków kręgowców, zarówno roślinożernych jak i drapieżników, zamieszkuje Doñanę. Dla niektórych gatunków obszar ten jest jedynym miejscem, gdzie możemy je spotkać, Ryś iberyjski oraz orzeł cesarski iberyjski to nie tylko gatunki endemiczne Półwyspu Iberyjskiego, ich populacja jest nieliczna i zagrożona wyginięciem. Tutaj też znajdziemy dzikie konie – Caballo de la Retuerta oraz krowę bagienną, które zgodnie z Catálogo Nacional de Razas Autóctonas czyli Narowdowym Katalogiem Ras Autochtonicznych wywodzą się właśnie z Doñany.

Banner sklep hiszpański

Jak zwiedzić Park Narodowy Doñana

Zwiedzający ma przed sobą cały wachlarz możliwości. Liczne centra obsługi ruchu turystycznego, zróżnicowane trasy pod opieką przewodnika, miejsca obserwacji pozwalają na zapoznanie się z bioróżnorodnością jaką oferuje nam Doñana. 

Na obszarze pomiędzy miastami Huelva, Sewilla i Kadyks, w El Acebuche, La Rocina, Palacio de El Acebrón, José Antonio Valverde, la Fábrica de Hielo oraz w Los Centenales znajdują się Centra Obsługi Zwiedzających. Zwiedzanie odbywa się z niewielkiego busika pod opieką lokalnego przewodnika. Więcej informacji można znaleźć na stronie: Doñana Reservas.

Istnieje też możliwość zobaczenia Doñany od strony wody. Jednostka pływająca po Gwadalkiwir o nazwie Real Fernando, nawiązanie do pierwszego hiszpańskiego statku parowego, umożliwi nam poznanie Parku z innej perspektywy.

Wydarzenia

Istnieją dwa wydarzenia związane z Doñaną: pielgrzymka do El Rocío i tzw. Saca de las Yeguas

Pierwsze ma miejsce w okolicy Zielonych Świątek. Pielgrzymi zgrupowani w bractwa ciągną pieszo do niewielkiej wioski El Rocío aby pomodlić się do Matki Boskiej. 

Drugie ma miejsce 26 czerwca. Konie, które żyły na wolności w Doñanie są prezentowane w Almonte. Jeżeli nie znajdzie się nabywca, wrócą z powrotem do Parku.

Tradycyjne dania andaluzyjskie

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Nie ma nic lepszego na upalne dni lata niż chłodnik. Jest to zupa, którą można przygotować w bardzo łatwy sposób, i to bez gotowania. W Europie Środkowej i Wschodniej popularny jest chłodnik z czerwonych buraków, natomiast na południu Europy do przygotowania chłodnika używa się nie tylko warzyw ale i owoców – stąd też można spotkać tam chłodnik z truskawek, melona, arbuza…

Salmorejo czyli chłodnik z hiszpańskiej Kordowy

Salmorejo cordobés to chłodnik wywodząca się z hiszpańskiej Kordowy, serwowany zazwyczaj na pierwsze danie. Korzenie tej potrawy siegają wieku XIX chociaż pomidor pojawił się w przepisie na początku XX wieku. Danie rozpowszechniło się poza Andaluzją w połowie ubiegłego wieku. 

Tortilla española – jak z cebuli, ziemniaków oraz jajek przygotować jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw

Tortilla z ziemniaków jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i tradycyjnych hiszpańskich potraw. Istnieje tyle rodzajów tortilli ilu chefów kuchni, kucharek czy kucharzy. Można ją znaleźć w każdym hiszpańskim barze czy restauracji. Może być serwowana jako drugie danie ale też w formie kanapki, przystawki (tapa) czy też pincho (przystawka z wykałaczką).

A w lutym, 211 km dalej w Kadyksie…

A w kwietniu, zaledwie 83 km dalej w Sewilli… i 294 km dalej w Maladze…

A w kwietniu, zaledwie 83 km dalej w Sewilli…

Feria de Abril czyli festyn po sewilsku

Feria de Abril 2023. Feria de Abril to wiosenny festyn organizowany co roku w Sewilli. Nawet pół miliona osób przewija się codziennie przez Real de la Feria, pełne uroczych stoisk ustawionych wzdłuż malowniczych uliczek po których jeżdżą konne dorożki, w których poruszają się damy i kawalerowie w strojach z epoki.

A w maju, 226 km dalej w Kordowie…

A w maju, zaledwie 2 km dalej w miejscowości Almonte…

Jak pielgrzymować to tylko do El Rocío

Romería del Rocío 2023. El Rocío to niewielka wioska położona w Andaluzji, w południowo-zachodniej części Hiszpanii w pobliżu miejscowości Almonte. To, co na pierwszy rzut oka może zaskoczyć to fakt, że ulice wytyczone wieki…

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.