Opublikowano Dodaj komentarz

Jak pielgrzymować to tylko do El Rocío

Jak pielgrzymować to tylko do El Rocío

Romería del Rocío 2023 🇪🇸

⏰ ☞ Możecie zobaczyć kulminacyjny moment pielgrzymki do El Rocío tzn. salto de la reja w noc z 28 na 29 maja o 23:45 na Canal Sur Andalucía (3 godziny transmisji na żywo).

El Rocío to niewielka wioska położona w Andaluzji, w południowo-zachodniej części Hiszpanii w pobliżu miejscowości Almonte. To, co na pierwszy rzut oka może zaskoczyć to fakt, że ulice wytyczone wieki temu do tej pory nie zostały pokryte brukiem czy asfaltem, jest to ziemia o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze znana pod nazwą albero. Z El Rocío mamy dwa kroki do plaży Matalascañas zwanej też Torre de la Huiguera a także do jednego z najbardziej niezwykłych Parków Narodowych, tj. do Parque Nacional de la Doñana.

La Romería de El Rocío czyli pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej zwanej też de la Blanca Paloma (Białej Gołębicy) w El Rocío od wieków odbywa się w weekend obejmujący święto Zesłania Ducha Świętego i wraz z obchodami Wielkiego Tygodnia jest jednym z najważniejszych wydarzeń religijnych hiszpańskiej Andaluzji. 

Początki

Legenda mówi, że w XV wieku w trakcie polowania pewnien mężczyzna w miejscu zwanym Rocina pod jednym z drzew znalazł rzeźbę przedstawiającą Matkę Boską. 

Pierwsza pielgrzymka, o której wiemy, odbyła się w roku 1653, kiedy to miejscowość Almonte obrała sobie za patronkę Matkę Boską del Rocío znaną wcześniej pod nazwą de las Rocinas. To święto trwało wówczas tylko jeden dzień, została odprawiona uroczysta msza z kazaniem a następnie odbyła się procesja z figurą Matki Boskiej. 

W roku 1677 pojawia się wzmianka o bractwie religijnym Hermandad Filial del Rocío znanym również jako Hermandad de Sanlúcar de Barrameda czyli bractwo z Sanlúcar de Barrameda. To wtedy odbyła się pierwsza pielgrzymka z odległego o 52 km Sanlúcar de Barrameda, co nie było takie proste, gdyż należało się przeprawić przez rzekę Gwadalkiwir, która właśnie między tą miejscowością a El Rocío uchodzi do Oceanu Atlantyckiego. Obecnie bractwo Matriz de Almonte zajmuje się zarówno stroną organizacyjną jak i religijną dorocznej pielgrzymki do El Rocío.

La Romería del Rocío

Pielgrzymka do El Rocío jest jedną z najbardziej znanych pielgrzymek w całej Hiszpanii. Trwa cały weekend: prezentacje, msza pielgrzymów, jutrznia, różaniec oraz, przede wszystkim, wyprowadzenie figury Matki Boskiej w nocy z niedzieli zielonoświątowej na poniedziałek. 

Co roku tysiące wiernych z całej Hiszpanii przybywają do El Rocío, na piechotę, konno, czy nawet wozami zaprzężonymi w woły. Nie raz, nie dwa, podróż zabiera im wiele dni. 

Od wieków wierni pielgrzymujący do El Rocío organizują się w bractwa, zazwyczaj co roku przybywają pokłonić się Matce Boskiej między 120 a 125 bractwa. Docierają do El Rocío i zajmują przypisane im domy pielgrzymów nawet kilka dni wcześniej, stąd też ta niewielka wioska stopniowo ożywa wraz z napływem tysięcy osób.

Sobota poprzedzająca Zielone Świątki ☞ ⏰ 12:00

W tę sobotę wszyscy uczestnicy pielgrzymki pojawiają się przed Sanktuarium o godzinie 12:00. Pierwsze to, oczywiście, bractwo Hermandad Matriz de Almonte – jako najstarsze ma przywilej zaprezentować się jako pierwsze Matce Boskiej. Po nim prezentują się kolejne, na najmłodsze, które powstały nie tak dawno, przychodzi kolej dopiero w nocy.

Niedziela Zielonoświątkowa ☞ ⏰ 10:00

O 10:00 rano ma miejsce uroczysta msza święta, po czym pielgrzymi spotykają się w swoich domach pielgrzymich. O północy w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscu zwanym El Eucaliptal rozpoczyna się odmawianie różańca – każde bractwo gromadzi się pod swoim własnym sztadarem.

Sanktuarium Matki Boskiej en El Rocío – Zdjęcie autorstwa Marc Ryckaert – Own work, CC BY-SA 4.0, Wnętrze Sanktuarium w El Rocío – Zdjęcie autorstwa Marc Ryckaert – Own work, CC BY-SA 4.0, Matka Boska z El Rocío – Zdjęcie autorstwa José Carrasco – Trabajo propio, CC BY-SA 3.0, Matka Boska z El Rocío – Zdjęcie autorstwa Martius – Flickr, CC BY 2.0, Dom pielgrzyma należący do Hermandad de la Palma – Zdjęcie autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 4.0, Ulica w El Rocío – Zdjęcie autorstwa Grez – Travail personnel, CC BY-SA 3.0

Banner sklep hiszpański

La madrugada (salto de la reja) z niedzieli na poniedziałek ☞ ⏰ 23:45 (3 godziny transmisji na żywo)

Następnie ma miejsce wyprowadzenie figury Matki Boskiej. Poprzedza je procesja sztandarów pielgrzymujących bractw. Na końcu do Santuarium wnoszony jest simpecado czyli sztandar najważniejszego bractwa czyli de La Hermandad Matriz de Almonte. Warto podkreślić, iż stosunkowo niewielka świątynia wypełniona jest po brzegi wiernymi. Tron procesyjny z figurę Matki Boskiej podnoszony jest przez dziesiątki męskich rąk – nie ma tu nic z porządku charakteryzującego procesje Wielkiego Tygodnia, wszystko odbywa się nie tylko szybko ale i spontanicznie, mężczyźni stojący najbliżej dosłownie rzucają się w stronę tronu procesyjnego aby go podnieść a kto nie jest w stanie nieść tronu wyciąga ręce, żeby przynajmniej do przez chwilę dotknąć. Nic dziwnego, że ta część uroczystości otrzymała nazwę salto de la reja czyli skoku. Figura Matki Boskiej zdaje się płynąć przez morze ludzi w stronę wyjścia z Sanktuarium. Wyprowadzeniu figury towarzyszy bicie dzwonów, śpiewy oraz spontaniczne okrzyki, tak typowe dla hiszpańskiego południa. Na każdym kroku można usłyszeć „¡Guapa!”, co po polsku znaczy „ładna”. Procesja przemierza uliczki El Rocío zatrzymując się przed każdym domem pielgrzyma a czasem nawet nawiedzając go w środku.

Ciekawostki 

Warto przypomnieć, że do XVII wieku akt końcowy pielgrzymki do El Rocío miał miejsce 8 września. 

Określenie nadane Matce Boskiej z El Rocío: „Biała Gołębica” wywodzi się od bezpośredniej bliskości poprzedzającego ją święta Zesłania Ducha Świętego czyli Zielonych Świątek. Przypomnijmy, iż Duch Święty został zesłany na ziemię właśnie pod postacią gołębicy.

W roku 2023 finał pielgrzymki będzie miał miejsce między 26 a 29 maja. Święto Matki Boskiej del Rocío przypada w poniedziałek po Zielonych Świątkach – pamiętajcie, że najważniejszy moment, la Madrugada, zaczyna się zaraz po północy 29 maja.

⏰ ☞ Możecie zobaczyć kulminacyjny moment pielgrzymki do El Rocío tzn. salto de la reja w noc z 28 na 29 maja o 23:45 na Canal Sur Andalucía (3 godziny transmisji na żywo):

Hiszpańskie delicje TV

Tradycyjne dania andaluzyjskie

A zaledwie 2 km dalej…

Park Narodowy Doñana – jedyne takie miejsce w Europie

Park Narodowy Doñana jest najważniejszym mokradłem nie tylko w Hiszpanii ale i na całym kontynencie europejskim. Podzielony między prowincje Huelva i Sewilla, począwszy od roku 1969 chroni niespotykaną mozaikę ekosystemów, które obrały sobie za swój dom obszar położony u ujścia rzeki Gwadalkiwir do Oceanu Atlantyckiego.

A w lutym, 198 km dalej w Kadyksie…

A w kwietniu, zaledwie 83 km w Sewilli… i 292 km w Maladze…

A w kwietniu, zaledwie 83 km dalej w Sewilli…

Feria de Abril czyli festyn po sewilsku

Feria de Abril 2023. Feria de Abril to wiosenny festyn organizowany co roku w Sewilli. Nawet pół miliona osób przewija się codziennie przez Real de la Feria, pełne uroczych stoisk ustawionych wzdłuż malowniczych uliczek po których jeżdżą konne dorożki, w których poruszają się damy i kawalerowie w strojach z epoki.

A w maju, 225 km dalej w Kordowie…

Sevillanas 🇪🇸💃🕺

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.