Opublikowano Dodaj komentarz

Feria de Abril czyli festyn po sewilsku

Feria de Abril czyli festyn po sewilsku

Feria de Abril 2023 🇪🇸

Aby wczuć się w atmosferę Feria de Abril, zapraszamy do wysłuchania tradycyjnych sevillanas.

⏰ ☞ Inaugurację tegorocznej edycji Feria de Abril w noc z 22 na 23 kwietnia o 23:00 na PTV Sevilla (2 godziny transmisji na żywo).

Feria de Abril to wiosenny festyn organizowany co roku w Sewilli. Nawet pół miliona osób przewija się codziennie przez Real de la Feria, miejsce pełne uroczych stoisk ustawionych wzdłuż malowniczych uliczek po których jeżdżą konne dorożki, w których zasiadają damy i kawalerowie w strojach z epoki. Feria de Abril szczyci się mianem Fiesta de Interés Turístico Internacional. 

Początek Feria de Abril przypada na tydzień bądź dwa po Wielkanocy. Podobnie jak obchody Wielkiego Tygodnia ten festyn ma ogromny wpływ ekonomiczny i społeczny na stolicę Andaluzji. Z całą pewnością Feria de Abril oraz obchody Wielkiego Tygodnia to dwa najważniejsze wiosenne wydarzenia w Sewilli. 

Historia

Początki festynu sięgają 25 sierpnia 1846 roku kiedy to Katalończyk Narciso Bonaplata oraz Bask José María de Ybarra -dwóch biznesmenów a zarazem radnych miejskich – przygotowali propozycję dotyczącą organizacji targów rolniczo – hodowlanych. Pomysł został przedstawiony w Ratuszu a uzyskał aprobatę dzięki dekretowi wydanemu 5 marca 1847 przez królową Hiszpanii Elżbietę. Pierwsza edycja Feria de Abril została zainaugurowana 18 kwietnia 1847 roku, na to wydarzenie przygotowano 19 stoisk. Odniosło ono ogromny sukces wśród publiczności. 

Już rok później kupcy wystosowali petycję do Ratusza z prośbą o większą obecność policji gdyż mieszkańcy Sewilli, zarówno kobiety jak i mężczyźni, swoimi tańcami oraz śpiewami utrudniają zawieranie umów”.

W roku 1859 obszar na którym miała miejsce Feria de Abril był większy niż obszar, na kórym zazwyczaj odbywał się targ. W drugiej połowie XIX wieku w Sewilli organizowano liczne wystawy oraz targi handlowe, stąd też od początku ubiegłego stulecia postawiono nacisk na elementy festynu w trakcie trwania Feria de Abril. Warto przypomnieć, że między rokiem 1947 a 1956 wyeliminowany został w ogóle aspekt handlowy.

Główne wejście na Feria de AbrilZdjęcie autorstwa Sevilla Congress & Convention Bureau, CC BY-SA 2.0, Tradycyjna dorożka konna – Zdjęcie autorstwa Anual – Trabajo propio, CC BY-SA 4.0, Flamenca – tradycyjny strój andaluzyjski – Zdjęcie autorstwa Sandra Vallaure, CC BY 2.0, Flamenca – tradycyjny strój andaluzyjski – Zdjęcie autorstwa David Sim, CC BY 2.0

Las casetas

Jako że Feria de Abril była na początku związana z handlem bydłem, jako casetas służyły zabudowania stajni. W 1849 roku Ratusz postawił pierwszą caseta, której styl choć trochę przypominał dzisiejsze konstrukcje natomiast jej przeznaczenie było zgoła inne, gdyż ta caseta była miejscem, gdzie znajdowała się ochrona festynu. Rok później, w 1850 postawiono więcej casetas, w których ulokowano m.in. produkty żywnościowe. 

Z upływem lat zarówno wystawcy jak i całe rodziny chciały spędzać coraz więcej czasu na Feria de Abril, stąd też stopniowo zwiększała się nie tylko ilość ale i różnorodność produktów w nich oferowanych. Same stoiska też przechodziły metamorfozę, bywały tworzone pod wpłwem stylu mudéjar, bywały i okrągłe jak i w stylu wojskowym. Dopiero w roku 1919 wygląd stoisk został uporządkowany i w miarę ujednolicony – stało się to za sprawą projektu autorstwa malarza o nazwisku Gustavo Bacarisas. Jednakże dopiero w roku 1983 zostały ustalone normy, których należy ściśle przestrzegać.

Banner sklep hiszpański

Casetas publiczne i prywatne

Do prywatnych casetas można wejść tylko za zaproszeniem bądź w towarzystwie członka danego klubu bądź stowarzyszenia. Natomiast stoiska np. sewilskiego Ratusza czy też stoiska organizowane przez poszczególne dzielnice miasta czy też partie, związki zawodowe, itp. wpuszczają do środka bez żadnego problemu.

Caseta od zewnątrz – Zdjęcie autorstwa EdTarwinski, CC BY 2.0, Caseta od zewnątrz – Zdjęcie autorstwa Sandra Vallaure, CC BY 2.0, Wnętrze casetyZdjęcie autorstwa Anual – Trabajo propio, CC BY 3.0

Co polecamy jeżeli chodzi o gastronomię?

„Noche del pescaíto” czyli noc rybki” obchodzona jest wczesnym porankiem z soboty na niedzielę. W pozostałe dni casetas zazwyczaj serwują typowe tapas, takie jak jamón ibérico czyli szynka iberyjska oraz inne wędliny, sery, owoce morza oraz tortilla de patatas czyli tortillę z ziemniaków. Na obiad oferowane jest guiso czyli rodzaj gulaszu z ziemniakami i sepią, cieciorka z dorszem, caldereta po sewilsku czyli mięso przygotowane z czosnkiem, papryką, cebulą, pomidorami, liściem laurowym, mielonym pieprzem, marchewką, tymiankiem, białym winem oraz oliwą z oliwek.

Buñuelos czyli pączki a także churros, zwane w Sewilli calentitos, podawane z filiżanką gorącej czekolady są równie często spotykane.

A co do picia?

W trakcie Feria de Abril serwowane są też zimne napoje oraz napoje alkoholowe. Bardzo popularne jest piwo z beczki chociaż częściej jednak pije się białe wino, takie jak Jerez de la Frontera czy też manzanilla de Sanlúcar de Barrameda. Od początku XXI wieku rozpowszechniło się rebujito, które podawane jest w jednolitrowych kuflach.

Trochę dat 

Feria de Abril na samym początku, tzn. od 1847 roku trwała zaledwie trzy dni. W 1913 ratusz podjął decyzję o dodaniu czwartego dnia festynu a w 1952 roku – kolejnych dwóch – wtedy to po raz pierwszy Feria de Abril trwała sześć dni. 

Od roku 2017 Feria de Abril zaczyna się zawsze o północy w nocy z soboty na niedzielę a kończy się w sobotę.  Zazwyczaj musi minąć przynajmniej tydzień od Wielkanocy, co sprawia, że czasami festyn nie tylko kończy się w maju ale i zaczyna się w maju, tak jak w roku 2022. 

Feria de Abril 2023 rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę 22 kwietnia na 23 kwietnia o pólnocy a zakończy się w sobotę 29 kwietnia o północy.

 ⏰ ☞ Inaugurację tegorocznej edycji Feria de Abril w noc z 22 na 23 kwietnia o 23:00 na PTV Sevilla (2 godziny transmisji na żywo):

Hiszpańskie delicje TV

Tradycyjne dania andaluzyjskie

Tortilla española – jak z cebuli, ziemniaków oraz jajek przygotować jedną z najbardziej znanych hiszpańskich potraw

Tortilla z ziemniaków jest niewątpliwie jedną z najbardziej znanych i tradycyjnych hiszpańskich potraw. Istnieje tyle rodzajów tortilli ilu chefów kuchni, kucharek czy kucharzy. Można ją znaleźć w każdym hiszpańskim barze czy restauracji. Może być serwowana jako drugie danie ale też w formie kanapki, przystawki (tapa) czy też pincho (przystawka z wykałaczką).

Gazpacho andaluz czyli chłodnik andaluzyjski

Nie ma nic lepszego na upalne dni lata niż chłodnik. Jest to zupa, którą można przygotować w bardzo łatwy sposób, i to bez gotowania. W Europie Środkowej i Wschodniej popularny jest chłodnik z czerwonych buraków, natomiast na południu Europy do przygotowania chłodnika używa się nie tylko warzyw ale i owoców – stąd też można spotkać tam chłodnik z truskawek, melona, arbuza…

Salmorejo czyli chłodnik z hiszpańskiej Kordowy

Salmorejo cordobés to chłodnik wywodząca się z hiszpańskiej Kordowy, serwowany zazwyczaj na pierwsze danie. Korzenie tej potrawy siegają wieku XIX chociaż pomidor pojawił się w przepisie na początku XX wieku. Danie rozpowszechniło się poza Andaluzją w połowie ubiegłego wieku. 

Jeden z tradycyjnych napojów na Feria de Abril

A zaledwie 95 km dalej…

Park Narodowy Doñana – jedyne takie miejsce w Europie

Park Narodowy Doñana jest najważniejszym mokradłem nie tylko w Hiszpanii ale i na całym kontynencie europejskim. Podzielony między prowincje Huelva i Sewilla, począwszy od roku 1969 chroni niespotykaną mozaikę ekosystemów, które obrały sobie za swój dom obszar położony u ujścia rzeki Gwadalkiwir do Oceanu Atlantyckiego.

A w lutym, zaledwie 120 km dalej w Kadyksie…

A w kwietniu, również w Sewilli…

A w maju, zaledwie 141 km dalej w Kordowie…

A w maju, zaledwie 83 km dalej w miejscowości Almonte…

Jak pielgrzymować to tylko do El Rocío

Romería del Rocío 2023. El Rocío to niewielka wioska położona w Andaluzji, w południowo-zachodniej części Hiszpanii w pobliżu miejscowości Almonte. To, co na pierwszy rzut oka może zaskoczyć to fakt, że ulice wytyczone wieki temu do tej pory nie zostały pokryte brukiem czy asfaltem, jest to ziemia o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze znana pod nazwą albero.

Sevillanas 💃🕺

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście David Sim, CC BY 2.0 – Tradycyjna dorożka konna

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.