Opublikowano Dodaj komentarz

Fiesta de Moros y Cristianos czyli średniowiecze po hiszpańsku w Alcoy

Fiesta de Moros y Cristianos czyli średniowiecze po hiszpańsku w Alcoy

Fiesta de Moros y Cristianos de Alcoy 2023 🇪🇸

⏰ ☞ Uroczysty pochód Chrześcijan i Maurów 22 kwietnia o 11:00 i 17:00 na tvA (2 godziny transmisji na żywo).

Fiesta de Moros y Cristianos – Święto Maurów i Chrześcijan – jest tradycyjnym festynem organizowanym w wielu miastach położonych w południowo – wschodniej części Hiszpanii w basenie Morza Śródziemnego. Mieszkańcy wielu miast i miasteczek przypominają sobie o licznych bitwach między chrześcijanami a wyznawcami Allacha, które miały miejsce ponad siedemset lat temu. Alcoy jest bodajże najlepszym miejscem, gdzie możesz zanurzyć się w bogatej historii średniowiecznej Hiszpanii.

Rodowód festynu 

W roku 711 n.e. muzułmanie dowodzeni przez Tarika przedostali się przez Cieśninę Gibraltarską i rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego. W niecałe osiem lat zajęli prawie całą Hiszpanię, nadali jej nazwę Al-Andalus, które następnie podzielili na trzy księstwa. Oczywiście chrześcijańscy mieszkańcy Półwyspu rozpoczęli długotrwały proces odzyskiwania utraconych ziem, zwany rekonkwistą, który zakończy się dopiero w roku 1492 upadkiem Grenady – Boabdil, jej ostatni emir, po długim oblężeniu otworzył Hiszpanom bramy a kiedy wygnany opuszczał ją i ze łzami odwrócił się, żeby po raz ostatni na nią popatrzeć miał usłyszeć od swojej matki – płacz teraz jak kobieta za królestwem, którego nie umiałeś bronić jak mężczyzna…

W 1276 roku rozegrała się bitwa pod Alcoy, w której uczestniczyli mieszkańcy miasta oraz arabski caudillo Alazraq. Tradycja powiada, iż mieszkańcy miasta zobaczyli samego Świętego Jerzego na koniu, który unosił się ponad murami miasta i to on miał się przyczynić do zwycięstwa mieszkańców Alcoy.

Niestety to wideo nie oferuje napisów w żadnym języku.

Fiesta de Moros y Cristianos de Alcoy – kiedy?

W zależności od tego jak w danym roku wypada Wielkanoc, festyn ma miejsce albo w kwietniu albo w maju. Jeżeli 23 kwietnia wypada w środku tygodnia, Fiesta de Moros y Cristianos odbędzie sie w następny weekend.

W tym roku festyn będzie zorganizowany między 21 a 24 kwietnia de 2023.

21 kwietnia:

to wigilia trylogii festynu. O godzinie 19:00 rozpocznie się pochód Corporaciones Musicales. Start ze skrzyżowania alei País Valencià z ulicą Santa Llúcia, koniec Plaza de España gdzie wszystkie zespoły muzyczne zagrają razem Himne de Festes.

Banner sklep hiszpański

Trylogia festynu Moros y Cristianos de Alcoy:

22 kwietnia: Uroczysty pochód Chrześcijan i Maurów

jest to zdecydowanie najbardziej spektakularny dzień i to on właśnie jako pierwszy otrzymał wyróżnienie Fiesta de Interés Turístico Internacional. O godzinie 11:00 rozpocznie się pochód Chrześcijan na którego czele znajdzie się kapitan a za nim najróżniejsze ugrupowania chrześcijan. Pochód zamknie laufer chrześcijański. Pochód wyruszy z placu d’Espanya naprzeciw Ratusza, po czym przemieści się wzdłuż Sant Tomàs mijając kościół Św. Jerzego, wzdłuż Sant Jaume aż do mostu del Terrer po czym przejdzie ulicą Sant Jordi oraz Bambú aż do kościoła Sant Jordi de les Rajoletes. Następnie podąży aleją País Valencià na wysokości ulicy Santa Llúcia a dalej Sant Llorenç, Sant Francesc aż do placyku de la Creu Roja, wzdłuż Sant Nicolau aż do placu d’Espanya.

Godzina 17:00 to początek pochodu Maurów, na czele którego stanie kapitan, następnie najróżniejsze zastępy maurów a za wszystkimi podąży laufer maurów. W sumie 28 comparsas  zwanych też filaes, 14 Chrześcijańskich i 14 Maurów.

Chrześcijanie: Sargento Cristiano, Cruzados (Filà Capitán), Andaluces, Asturianos, Cides, Labradores, Guzmanes, Vascos, Alcodianos (Filà Alférez), Mozárabes, Almogávares, Navarros, Tomasinas, Muntanyesos y Aragonesos.

Maurowie: Sargento Moro, Ligeros (Filà Capitán), Llana, Judíos, Domingo Miques, Chano, Verdes, Magenta, Mudéjares (Filà Alférez), Cordón, Abencerrajes, Marrakesch, Realistes, Berberiscos y Benimerines. 

Kolejnym ważnym elementem będą jak zawsze specjalne escuadras czyli zastępy, zwane też „Esquadres de Negres”. Towarzyszyć one będą kapitanom i laufrom. Poza tym dokładnie w połowie pojawi się „l’Esquadra del Mig”.

VascosZdjęcie autorstwa Popezz – Treball propi, CC BY-SA 3.0, VascosZdjęcie autorstwa ARAMULTIMÈDIA – Flickr: entrada_cristiana_bascs, CC BY-SA 2.0, NavarrosZdjęcie autorstwa ARAMULTIMÈDIA – Flickr: entrada_cristiana_navbla, CC BY-SA 2.0, „Esquadra de Negres”Zdjęcie autorstwa 3nx – Treball propi, CC BY 2.5

23 kwietnia: Día de San Jorge czyli Dzień Św. Jerzego

tego dnia odbędą się różnego rodzaju akty religijne poświęcone Św. Jerzemu, którego pojawieniu się w Alcoy przypisuje się zwycięstwo chrześcijan.

24 kwietnia: Día del alardo

tego dnia w ścisłym centrum Alcoy będzie miała miejsce rekonstrukcja historyczne trakcie których zostaną użyte arkebuzy.

Día del alardoZdjęcie autorstwa Popezz – Treball propi, CC BY-SA 3.0

Co zjeść i czego się napić w trakcie festynu Moros y Cristianos?

Z całą pewnością „l’olleta de Músic”, słodycze zwane „Moros” a także café licor, tradycyjny napój alkoholowy na bazie granity z cytryny zwany „Mentira” oraz „Plis play” – napój na bazie coca coli.

Nie może Cię zabraknąć na festynie Moros y Cristianos de Alcoy

Przynajmniej raz w życiu powinieneś poczuć atmosferę Alcoy w trakcie festynu. Nigdy nie zapomnisz ubiorów Chrześcijan oraz Maurów jak i dnia alardo. To przecież Alcoy zainspirowało inne miejscowości położone w okolicach Alicante, które organizują własne obchody.

Więcej informacji znajdziesz tutaj. (Trasa, ubiory 28 filaes, itp…)

Afisze poprzednich edycji festynu Moros y Cristianos

⏰ ☞ Uroczysty pochód Chrześcijan i Maurów 22 kwietnia o 11:00 i 17:00 na tvA (2 godziny transmisji na żywo):

Hiszpańskie delicje TV

A w marcu, zaledwie 110 km dalej…

Fallas w Walencji czyli fiesta po hiszpańsku

Fallas 2023. Lubisz zapach dymu i prochu? Uwielbiasz sztuczne ognie? Jeżeli odpowiedź brzmi “tak” przynajmniej na jedno z zadanych pytań, to święto jest dla Ciebie. Jest to prawadziwa fiesta w śródziemnomorskim stylu, hałaśliwa, i pełna radości.

A w sierpniu, zaledwie 134 km dalej w miejscowości Buñol…

Tomatina czyli najsłynniejsza na świecie wojna na pomidory

Tomatina 2023. Zaledwie 39 km od hiszpańskiej Walencji znajduje się Buñol, urocze miasteczko, które sławę zawdzięcza największej na całym świecie „wojnie na pomidory”. Odbywa się ona zawsze w ostatnią środę sierpnia a znana jest pod nazwą Tomatina, od hiszpańskiego tomate, co znaczy, oczywiście, pomidor.

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.