Opublikowano Dodaj komentarz

Święto Kwitnącej Wiśni czyli Japonia w Dolinie Jerte

Święto Kwitnącej Wiśni czyli Japonia w Dolinie Jerte

Fiesta del Cerezo en Flor 2023 🇪🇸

La Fiesta del Cerezo en Flor czyli Święto Kwitnącej Wiśni to tradycyjne obchody organizowane w Valle del Jerte czyli w Dolinie Jerte w prowincji Cáceres w regionie Ekstremadury. Samym obchodom towarzyszy wiele imprez, zarówno kulturalnych, folklorystycznych czy też gastronomicznych. Szczególnie chętnie odwiedzane są miejsca, w których wytłacza sie oliwę, niewielkie wytwórnie wina czy też kuźnie, które oferują najrozmaitsze wyroby artystyczne i codziennego użytku. W Dolinie Jerte zachowało się wiele starych domów, które właśnie z tej okazji otwierają swoje podwoje i pokazują przyjezdnym jak kiedyś mieszkano. 

Zdecydowanie największą atrakcją są kwitnące drzewa wiśni, których w Valle del Jerte jest aż półtora miliona. Trudno znaleźć podobne miejsce nie tylko w Hiszpanii ale i w całej Europie a drzewa pokryte kwiatami zachwycają zarówno mieszkańców jak i licznych turystów.

Niestety to wideo nie oferuje napisów w żadnym języku.

Początki Święta

W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia 11 miejscowości położonych w Dolinie Jete zdecydowały, że wspólnie zorganizują festyn, który miał wzmocnić tożsamość oraz poczucie jedności wśród mieszkańców. Jako najlepszy okres uznano  tygodnie, kiedy drzewa wiśni zaczynają kwitnąć. Święto miało być też powitaniem wiosny. Po latach, w roku 2010, święto Doliny Jerte doczekało się miana Fiesta de Interés Turístico Internacional.

Obchody dzielą się na trzy części:

  • Pierwsza to “Dolina się budzi”i przypada na to pierwszy tydzien festynu.
  • Druga część, zwana właśnie Świętem Kwitnącej Wiśni trwa prawie miesiąc, od końca marca do końca kwietnia.
  • Trzecia część zahacza o drugą i trwa od połowy kwietnia do pierwszych dni maja. Znana jest pod nazwą “Deszcz płatków”.     
  • Przez cały czas odbywają się kiermasze, pokazy, warsztaty, wykłady, zwiedzania z przewodnikiem, występy muzyczne, etc. 
Banner sklep hiszpański

Trasa, która wiedzie przez wszystkie miejscowości Doliny Jerte

Najlepiej odwiedzić wszystkie miejscowości położone w Dolinie Jerte. Trzeba też wziąć pod uwagę, że drzewa nie kwitną w tym samym czasie. Najpierw zaczynają kwitnąć drzewa znajdujące się na mniejszej wysokości a dopiero potem drzewa, które rosną wyżej. 

Oto nazwy wszystkich 11 miejscowości Doliny Jerte: Tornavacas, Jerte, Cabezuela, Navaconcejo, Rebollar, Valdastillas, Piornal, Barrado, Casas del Castañar, Cabrero y El Torno.

Kiedy najlepiej przyjechać do Doliny Jerte?

Drzewa wiśni co roku kwitną trochę inaczej i zaledwie kilka tygodni wcześniej wiadomo, kiedy zaczną, wszystko zależy od pogody. Zazwyczaj drzewa wiśni zaczynają kwitnąć między 20 marca a 10 kwietnia.

Ciekawostki

W roku 2022 Święto Doliny Jerte otrzymało japońskie określenie „Hanami” co oznacza „oglądanie kwiatów”, do którego dodano przymiotnik „español”, nawiązując w ten sposób do podobieństwa z Krajem Kwitnącej Wiśni czyli Japonią.

Co oferuje Dolina Jerte: 

  • 18 tras spacerowo – trekkingowych (z homologacją) 
  • malownicze przełomy 
  • muzea
  • liczne restauracje 
  • zróżnicowaną bazę noclegową

Więcej informacji na stronie Turismo del Valle del Jerte (jest też tłumaczenie automatyczne na język polski).

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.