Opublikowano Jeden komentarz

Fallas w Walencji czyli fiesta po hiszpańsku

Fallas w Walencji czyli fiesta po hiszpańsku

Fallas 2023 🇪🇸

⏰ ☞ La Nit del Foc w noc z 18 na 19 marca o 01:00 na À Punt (około godzina transmisji na żywo).

⏰ ☞ La Nit de la Cremà 19 marca o 22:00 na À Punt (około 2 godziny transmisji na żywo).

Lubisz zapach dymu i prochu? Uwielbiasz sztuczne ognie? Jeżeli odpowiedź brzmi „tak” przynajmniej na jedno z zadanych pytań, to święto jest dla Ciebie. Jest to prawadziwa fiesta w śródziemnomorskim stylu, hałaśliwa i pełna radości. Warto podkreślić, że walenckie Fallas w roku 2016 zostały wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 

Odkryj historię Fallas de Valencia i czego możesz się po niej spodziewać. Kiedy pojedziesz do Walencji, będziesz czuć się jak w domu.

Kiedy po raz pierwszy odbyły się Fallas?

Tak naprawdę nie wiadomo kiedy ale istnieje kilka wersji. Ta najbardziej rozpowszechniona powiada, że Fallas wywodzą się ze zwyczaju, jaki mieli walenccy cieśle i stolarze. Dzień przed świętem patrona miasta, którym jest Święty Józef, palili wszelkie niepotrzebne materiały oraz drewniane podstawki do lamp oliwnych, których używali podczas pracy w nocy. Święto patrona wypada przecież 19 marca, w okolicy przesilenia wiosennego, kiedy dni stają się coraz dłuższe a noce krótsze, więc dodatkowe oświetlenie przestaje być potrzebne.

Inna wersja mówi, że Fallas wywodzą się z tradycyjnych obchodów zmian pór roku i  ze starodawnego zwyczaju ognia, które oznaczały nadejście wiosny. 

Ponadto, istnieje przecież tradycja, powszechna w zasadzie na całym europejskim kontynencie, zgodnie z którą przygotowywało się kukły, które się paliło i wrzucało do rzeki – wystarczy przypomnieć sobie, jak my sami w szkole, zgodnie z obyczajem, przygotowywaliśmy marzannę, którą potem podpalaliśmy i wrzucaliśmy do rzeki… Pamiętacie, prawda? Gdzieniegdzie Europie, a na pewno na południu Europy, w przeszłości przygotowywano kukły, które symbolizowały tę czy inną osobę, która była uważana za persona non grata, co w przypadku Fallas wyjaśniłoby choć trochę satyryczną naturę obecnych obchodów tego bardzo popularnego święta. 

Fallas czy Falles

Fallas jest po hiszpańsku a Falles w dialekcie walenckim. W każdym razie, niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wersją hiszpańską czy dialektalną, w obu przypadkach słowo występuje w liczbie mnogiej. A co ono oznacza? W XIII wieku Fallas oznaczało specjalną pochodnię, którą się zapalało tylko na szczególne okazje. Trzy wieki później tym słowem określało się ogień, który rozpalało się w podczas spotkań czy też w trakcie świąt. Następnie Fallas zaczęło być używane w stosunku do ognia, w którym palono niepotrzebne rzeczy. W XVIII wieku Fallas stała się ogniem w którym paliło się ninots, czyli specjalne lalki używane do wystawiania komedii satyrycznych chociaż bywało, że słowem falla określało się same lalki. 

Czym są Fallas dla Walencji?

Hiszpańska Walencja, spokojne miasto wielkości Krakowa przeżywa prawdziwe oblężenie, kiedy w połowie marca pojawia się milion miłośników tej fiesty, która oficjalnie trwa tylko cztery dni, od 15 do 19 marca natomiast tygodnie wcześniej miasto zaczyna nią oddychać. 

Wszystko zaczyna się 1 marca na Placu Ratuszowym, kiedy to po raz pierwszy mieszkańcy Walencji oraz turyści mogą uczestniczyć w specjalnym pokazie, który nosi nazwę mascletá: przez około 10 minut wybuchają z wielkim hukiem petardy. Mascletá odbywa się codziennie do zakończenia Fallas. 

Główna część obchodów rozpoczyna się 15 marca, wraz z Plantà, kiedy w Walencji wstrzymany w zasadzie zostaje ruch uliczny a na ulicach miasta pojawia się ponad 700 ogromnych ninots czyli kukieł, które wykonuje się z masy papierowej, kartonu, drewna bądź gazy. Ninots są bardzo realistyczne – zazwyczaj przedstawiają sceny satyryczne odnoszące się do aktualnych osób bądź sytuacji. W ciągu nadchodzących dni setki tysięcy oglądających będą podziwiać ninots doceniając poczucie humoru ich twórców, delektując się jednocześnie bunyols de carabassa czyli pączkami z dynią popijając je filiżanką gorącej czekolady. Pyszności te oferowane są w zasadzie wszędzie.

Banner sklep hiszpański

Rodzina falleros w Krakowie

Niedawno mieliśmy przyjemność poznać Carlosa oraz jego rodzinę – przylecieli na kilka dni do Krakowa z rodzinnej Walencji. Polubiliśmy się od razu i od słowa do słowa okazało się, że są falleros czyli aktywnie uczestniczą w konkursie fallas. Obiecali nam przesłać kilka zdjęć do naszego artykułu i oto one. Fallas, które organizuje się na osiedlach są z pewnością inne, tutaj wszyscy się znają i razem przygotowują się na najważniejszy ewent w roku a jak tylko ów się skończy to następnego dnia rozpoczynają przygotowania do kolejnej edycji. Carlos, bardzo dziękujemy za zdjęcia. Pozdrawiamy Ciebie oraz całą Twoją rodzinę. Do zobaczenia!

La Nit del Foc

Nit del Foc czyli Noc Ognia jest z pewnością jednym z najszczególniejszych momentów walenckich Fallas. Rozpoczyna się 19 marca o godzinie 01:30 w nocy pokazem sztucznych ogni, który trwa około 20 minut. Pokaz ten, oglądany na żywo na miejscu w Walencji zazwyczaj przez ponad milion osób oznacza, że nadszedł ostatni dzień obchodów, o którym zaraz Wam opowiemy.

Fallas
Zdjęcie autorstwa David Mark, strona web Pixabay 

La Nit de la Cremà

Tym mianem określa się ostatnią noc walenckich Fallas. Ninots, które od 15 marca urozmaicały panoramę walenckich ulic, w nocy z 19 na 20 marca są palone. Zanim to jednak nastapi, ma miejsce kolejny spektakularny pokaz ogni sztucznych a następnie między godziną 22:00 a 00:30 już 20 marca następuje podpalenie prawie wszystkich ninots. Jeden ninot, uznany przez opinię publiczną za najciekawszy i najlepszy – od 15 marca trwa głosowanie – zostanie przewieziony do Museo Local de Fallas gdzie dołączy do innych, ocalałych ninots z lat wcześniejszych. 

Imprezy towarzyszące

Fallas to nie tylko ognie sztuczne i wybuchy petard, ninots czy palenie kukieł ale również koncerty, parady oraz konkursy na najlepszą paellę – nie zapomnijmy, że mówimy o Walencji. Są też konkursy piękności czy nawet corridy.

W roku 2023 obchody Fallas de Valencia odbędą się między 15 a 19 marca.

Pod tym linkiem możecie sprawdzić co organizatorzy przewidzieli na te dni.

Ens veiem a València!!  „Do zobaczenia w Walencji!!”

Fiesta de Interés Turístico Internacional

⏰ ☞ La Nit del Foc w noc z 18 na 19 marca o 01:00 na À Punt (około godzina transmisji na żywo):

⏰ ☞ La Nit de la Cremà 19 marca o 22:00 na À Punt (około 2 godziny transmisji na żywo):

Hiszpańskie delicje TV

⏰ ☞ Dla zainteresowanych – możecie oglądać na żywo Sanfermines codziennie od 7 do 14 lipca od godziny 07:15 na TVE1. Pamiętajcie, że samo encierro trwa tylko kilka minut!

Potrawy typowe dla Walencji

A w kwietniu, zaledwie 110 km dalej w miejscowości Alcoy…


A w sierpniu, zaledwie 39 km dalej w miejscowości Buñol…

Tomatina czyli najsłynniejsza na świecie wojna na pomidory

Tomatina 2023. Zaledwie 39 km od hiszpańskiej Walencji znajduje się Buñol, urocze miasteczko, które sławę zawdzięcza największej na całym świecie „wojnie na pomidory”. Odbywa się ona zawsze w ostatnią środę sierpnia a znana jest pod nazwą Tomatina, od hiszpańskiego tomate, co znaczy, oczywiście, pomidor.

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

1 komentarz do “Fallas w Walencji czyli fiesta po hiszpańsku

  1. […] Sant Joan na które przygotowuje się ogromne figury, trochę podobne do tych, jakie powstaja na Fallas de Valencia. W Galicji nie może zabraknąć queimady, która jest nie tylko mocnym napojem alkoholowym […]

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.