Opublikowano Jeden komentarz

Jak w noc sylwestrową zjeść 12 winogron na szczęście i przeżyć

Sylwester w Hiszpanii tradycje

Zjedzenie 12 winogron na szczęście jest starym hiszpańskim zwyczajem. Kiedy zegar zaczyna wybijać północ, należy przy każdym uderzeniu zjeść jedno grono. Łatwe? Tylko z pozoru. Spróbujcie sami ale najpierw przeczytajcie ten artykuł.

Trochę historii

Pod koniec XIX wieku, tak około roku 1882, istniał zwyczaj wśród osób mieszkających w Madrycie a którym się dobrze powodziło, zgodnie z którym w trakcie trwania kolacji sylwestrowej spożywano winogrona i popijano je szampanem. Grupa madrytczyków chcąc wyśmiać ten obyczaj, udała się na plac zwany Puerta del Sol aby zjeść winogrona przy uderzeniach zegara, które od zawsze oznajmiają koniec Starego i początek Nowego Roku. I tak się zaczęło.

2 stycznia 1897 gazeta El Siglo Futuro zamieścił artykuł opublikowany 1 stycznia w dzienniku El Imparcial o znamiennym tytule „Las uvas milagrosas” czyli „Cudowne winogrona”. Była w nim mowa o importowanym z Francji zwyczaju, który zagościł w Hiszpanii. Tego samego dnia w El Correo Militar można było przeczytać raz jeszcze o nowym obyczaju i o okrzykach na sam koniec: “Jeszcze rok więcej”!

Tradycja nakazuje spożyć winogrona na Puerta del Sol w Madrycie ale warto podkreślić, iż już w roku 1903 winogronowy zwyczaj był powszechny na Teneryfie a niewiele później w całej Hiszpanii. W 1907 roku prasa utyskiwała na jedzenie winogron na przywitanie Nowego Roku. Również niższe klasy na początku był sceptyczne i wyśmiewały się z możnych i z ich ekstrawaganckich pomysłów… po czym same rozpoczęły przygodę z winogronami…

W roku 1909 rolnicy z regionu Alicante, którym wyjątkowo obrodziły te owoce podarowali ich nadmiar na powitanie Nowego Roku.

Banner sklep hiszpański

Jak przygotować 12 winogron na szczęście? 

Przede wszystkim radzimy je obrać ze skórki i usunąć pestki – tak postępuje większość mieszkańców Hiszpanii. Następnie należy położyć przygotowane winogrona na talerzyku – dla każdego oczywiście osobny talerzyk na którym znajdzie się 12 winogron na szczęście. 

Niektórzy aby zagwarantowć sobie szczęście, na zakończenie Starego Roku ubierają na siebie coś w kolorze czerwonym.

A przed północą… 

Przyjrzyjmy się najpierw najsławniejszemu hiszpańskiemu zegarowi czyli zegarowi na Puerta del Sol w Madrycie. Najpierw opuszcza się złota kula, następnie słychać cztery uderzenia, które są odpowiednikami kwadransów a dopiero później następuje 12 właściwych uderzeń – i to właśnie wtedy mamy zacząć jeść winogrona. Tempo i rytm nadają uderzenia zegara. Oglądnijcie zamieszczony film od minuty 20:37:

Ostatnimi laty wiele kanałów telewizyjnych zamieszcza podpowiedź jak i kiedy należy zjeść winogrona, często umieszczając i oznaczając na ekranie cyfry od 1 do 12…

Zobaczcie teraz kolejne nagranie:

Z nadejściem Nowego Roku przychodzi też pora na toast i życzenia. W Hiszpanii do kieliszka wrzuca się często złoty pierścionek bądź obrączkę. Jeżeli do niej dodamy coś czerwonego, co mamy na sobie oraz prawidłowo zjedzone winogrona, szczęście mamy zagwaratowane!

W Hiszpanii na sylwestra zwykło się mówić: ¡¡Feliz salida y entrada!! czyli Szczęśliwego wyjścia i przyjścia! – co niezbyt dobrze brzmi w języku polskim ale wszyscy się mogą domyślić, co to powiedzenie faktycznie oznacza: Szczęśliwego Sylwestra i Nowego Roku!

Boże Narodzenie w Hiszpanii 2022/2023 🇪🇸

Hiszpańskie delicje TV

Powitaj Nowy Rok cavą bądź cydrem czyli tak jak Hiszpanie


Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

1 komentarz do “Jak w noc sylwestrową zjeść 12 winogron na szczęście i przeżyć

  1. […] Jak w noc sylwestrową zjeść 12 winogron na szczęście i przeżyć […]

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.