
Zjedzenie 12 winogron na szczęście jest starym hiszpańskim zwyczajem. Kiedy zegar zaczyna wybijać północ, należy przy każdym uderzeniu zjeść jedno grono. Łatwe? Tylko z pozoru. Spróbujcie sami ale najpierw przeczytajcie ten artykuł.
Trochę historii
Pod koniec XIX wieku, tak około roku 1882, istniał zwyczaj wśród osób mieszkających w Madrycie a którym się dobrze powodziło, zgodnie z którym w trakcie trwania kolacji sylwestrowej spożywano winogrona i popijano je szampanem. Grupa madrytczyków chcąc wyśmiać ten obyczaj, udała się na plac zwany Puerta del Sol aby zjeść winogrona przy uderzeniach zegara, które od zawsze oznajmiają koniec Starego i początek Nowego Roku. I tak się zaczęło.
2 stycznia 1897 gazeta El Siglo Futuro zamieścił artykuł opublikowany 1 stycznia w dzienniku El Imparcial o znamiennym tytule „Las uvas milagrosas” czyli „Cudowne winogrona”. Była w nim mowa o importowanym z Francji zwyczaju, który zagościł w Hiszpanii. Tego samego dnia w El Correo Militar można było przeczytać raz jeszcze o nowym obyczaju i o okrzykach na sam koniec: “Jeszcze rok więcej”!
Tradycja nakazuje spożyć winogrona na Puerta del Sol w Madrycie ale warto podkreślić, iż już w roku 1903 winogronowy zwyczaj był powszechny na Teneryfie a niewiele później w całej Hiszpanii. W 1907 roku prasa utyskiwała na jedzenie winogron na przywitanie Nowego Roku. Również niższe klasy na początku był sceptyczne i wyśmiewały się z możnych i z ich ekstrawaganckich pomysłów… po czym same rozpoczęły przygodę z winogronami…
W roku 1909 rolnicy z regionu Alicante, którym wyjątkowo obrodziły te owoce podarowali ich nadmiar na powitanie Nowego Roku.
Jak przygotować 12 winogron na szczęście?
Przede wszystkim radzimy je obrać ze skórki i usunąć pestki – tak postępuje większość mieszkańców Hiszpanii. Następnie należy położyć przygotowane winogrona na talerzyku – dla każdego oczywiście osobny talerzyk na którym znajdzie się 12 winogron na szczęście.
Niektórzy aby zagwarantowć sobie szczęście, na zakończenie Starego Roku ubierają na siebie coś w kolorze czerwonym.
A przed północą…
Przyjrzyjmy się najpierw najsławniejszemu hiszpańskiemu zegarowi czyli zegarowi na Puerta del Sol w Madrycie. Najpierw opuszcza się złota kula, następnie słychać cztery uderzenia, które są odpowiednikami kwadransów a dopiero później następuje 12 właściwych uderzeń – i to właśnie wtedy mamy zacząć jeść winogrona. Tempo i rytm nadają uderzenia zegara. Oglądnijcie zamieszczony film od minuty 20:37:
Ostatnimi laty wiele kanałów telewizyjnych zamieszcza podpowiedź jak i kiedy należy zjeść winogrona, często umieszczając i oznaczając na ekranie cyfry od 1 do 12…
Zobaczcie teraz kolejne nagranie:
Z nadejściem Nowego Roku przychodzi też pora na toast i życzenia. W Hiszpanii do kieliszka wrzuca się często złoty pierścionek bądź obrączkę. Jeżeli do niej dodamy coś czerwonego, co mamy na sobie oraz prawidłowo zjedzone winogrona, szczęście mamy zagwaratowane!
W Hiszpanii na sylwestra zwykło się mówić: ¡¡Feliz salida y entrada!! czyli Szczęśliwego wyjścia i przyjścia! – co niezbyt dobrze brzmi w języku polskim ale wszyscy się mogą domyślić, co to powiedzenie faktycznie oznacza: Szczęśliwego Sylwestra i Nowego Roku!
☞ Boże Narodzenie w Hiszpanii 2022/2023 🇪🇸

Powitaj Nowy Rok cavą bądź cydrem czyli tak jak Hiszpanie
Kiedy cava nie jest kawą czyli bąbelki po katalońsku
Katalońskie cava to wysokiej jakości białe bądź różowe wino musujące, które powstaje w wyniku tradycyjnej, wtórnej fermentacji zabutelkowanego wina, która trwa przynajmniej dziewięć miesięcy. ROVELLATS – Katalońskie wina musujące (cava) – Hiszpańskie wina…
La sidra czyli jak cydr to tylko z Asturii
Sidra asturiana. Cydr to niskoprocentowy napój alkoholowy co znaczy, że zwiera od około 3% do 8% alkoholu w zależności od rodzaju.
[…] Jak w noc sylwestrową zjeść 12 winogron na szczęście i przeżyć […]