Opublikowano 3 komentarze

Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Trzech Króli w Hiszpanii

Boże Narodzenie w Hiszpanii

Boże Narodzenie w Hiszpanii 2023/2024 🇪🇸

⏰ ☞ Oglądaj na żywo: Losowanie Loterii Bożonarodzeniowej na TVE1: w piątek 22 grudnia br. od 08:00 do 14:00 (6 godzin transmisji). Bieg Sylwestrowy San Silvestre Vallecana Internacional na TeleMadrid: w niedzielę 31 grudnia br. od 19:55 do 20:30 (około pół godziny transmisji). Odliczanie brakujących sekund do końca Starego Roku wraz z Campanadas de Noche Vieja czyli uderzeniami dzwonu na Puerta del Sol w Madrycie na TeleMadrid: w niedzielę 31 grudnia br. od 23:45 do 00:15 (pół godziny transmisji). Przybycie Trzech Króli na TeleMadrid w piątek 5 stycznia 2024 r. od 18:30 do 21:00 (2 i pół godziny transmisji).

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Hiszpanii od 24 grudnia do 6 stycznia.

Jest to czas, w którym tradycje religijne mieszają się z pogańskimi. 24 grudnia przypada Wigilia, 25 grudnia świętowane jest Boże Narodzenie a 31 grudnia obchodzony jest sylwester – pożegnanie odchodzącego roku i powitanie nadchodzącego. Świętowanie nie kończy się jednak tutaj, gdyż 6 stycznia przypada Trzech Króli.

Przyjrzyjmy się bliżej jak Hiszpanie spędzają Boże Narodzenie i okres świąteczny.

Wigilia i Boże Narodzenie w Hiszpanii

Pomimo tego, iż Wigilia ma miejsce 24 grudnia, wszyscy wiedzą że Święta zaczynają się dwa dni wcześniej – 22 grudnia. Tego dnia ma bowiem miejsce wielka świąteczna Loteria Narodowa. Wiele osób kupuje losy na loterię i z niecierpliwością czeka na transmisję na żywo z losowania, kiedy to dzieci ze szkoły San Ildefonso w Madrycie wyciągają kulki, na których znajdują się liczby a następnie wyśpiewywują wylosowane liczby. Główna nagroda nazywa się Gordo czyli Grubas – główna wygrana jest bardzo wysoka, wynosi 400 tysięcy euro za dziesiątą część losu – każdy numer dzielony jest na dziesięć kuponów. Jeżeli kupiłeś wszystkie kupony wygrywającego numeru możesz wygrać nawet 4 miliony euro!

Najbardziej znana kolektura Loterii del Estado to La Bruja de Oro czyli Złota Czarownica.

Od tej chwili wszyscy, zarówno ci którzy wygrali jak i ci, którzy nie, wiedzą że Bożego Narodzenia są tuż tuż.

24 grudnia obchodzi się Wigilię, która na ogół jest świętem rodzinnym. Zazwyczaj wszyscy członkowie rodziny spotykają się w domach aby razem spędzić czas oraz, oczywiście, spędzić czas przy stole, na kórym nie może zabraknąć owoców morza, mięsa oraz wina. Na deser serwowane są duże ilości słodyczy.

Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Trzech Króli w Hiszpanii
Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii Zdjęcie autorstwa Sushuti, strona web Pixabay

Dla większości wierzących noc wigilijna nie kończy się posiłkiem lecz pasterką. Świętuje się wtedy narodziny Syna Bożego, śpiewając kolędy przy akompaniamencie tamburyn, gitar i bębnów zambombas. Jest to także noc gdy Święty Mikołaj przynosi prezenty wszystkim, którzy byli grzeczni. W kraju Basków Olentzero rozdaje upominki a w Katalonii zadanie to wykonuje Tió de Nadal.

Jak można sobie wyobrazić, jest to dopiero początek świętowania. 

25 grudnia to Boże Narodzenie. Członkowie rodziny ponownie spotykają się na obiedzie bądź kolacji, jednakże posiłek ten jest lżejszy niż poprzedniego dnia. Dzieci otrzymują prezenty, które Święty Mikołaj pozostawił w domach. Ulice są wtedy pełne dzieci, które testują nowe łyżwy, rowery oraz zdalnie sterowane samochodziki.

Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Trzech Króli w Hiszpanii
Zdjęcie autorstwa Herbert Aust, strona web Pixabay
Świętych Niewiniątek

Pomiędzy Nowym Rokiem a Bożym Narodzeniem jest jeszcze czas na żarty. 28 grudnia obchodzi się Santos Inocentes czyli dzień Świętych Niewiniątek, odpowiednik polskiego Prima Aprilis. Święto to wywodzi się z tradycji katolickiej. Cokolwiek usłyszysz i zobaczysz zapewne nie jest prawdą lecz dowodem na to, iż ktoś stroi sobie z Ciebie żarty!

Sylwester i Nowy Rok w Hiszpanii

W ten sposób dotarliśmy do 31 grudnia. W przeciwieństwie do Wigilii świętowanej w gronie rodzinnym, sylwestrowy wieczór spędza się w gronie przyjaciół.

Po posiłku i dobrej zabawie, tuż przed wybiciem północy, cały kraj przygotowuje się na nadejście Nowego Roku. Ludzie gromadzą się na głównych placach hiszpańskich miast i miasteczek aby zjeść 12 winogron na szczęście. W ciągu ostatnich 12 sekund starego roku należy zjeść 12 winogron, aby zagwarantować sobie szczęście na cały nadchodzący Rok. 

Tak jak na całym świecie, Nowy Rok jest często obchodzony na imprezach. Z tego powodu, dla wielu osób 1 stycznia jest dniem nabierania sił po długiej nocy. 

Jak w noc sylwestrową zjeść 12 winogron na szczęście i przeżyć

Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Trzech Króli w Hiszpanii
Puerta del Sol w Madrycie, plac na którym mieszkańcy stolicy Hiszpanii i turyści gromadzą się 31 grudnia przed północą, aby zjeść 12 winogron na szczęście i przywitać Nowy Rok Zdjęcie autorstwa Dimo Dimov, Bulgaria – Flickr, CC BY 2.0

Nie jest to jednak koniec okresu świątecznego.

Banner sklep hiszpański

Nadchodzą Trzej Królowie!

5 stycznia to dzień pełen nerwów dla najmłodszych mieszkańców domów. Przez całe popołudnie w każdym mieście odbywają się parady, w których oprócz muzyków i artystów biorą udział Trzej Królowie, którzy przybywają aby później, w nocy, zostawić prezenty. Następnie rodziny wracają do domów tak aby dzieci zjadły wczesną kolację a następnie wyczyściły buty, które zostawią w dużym pokoju. W ten sposób Trzej Królowie będą wiedzieć gdzie zostawić prezenty dla każdego z członków rodziny.

6 stycznia wszystkie dzieci zrywają się wcześnie rano z łóżek, by pobiec do salonu i znaleźć prezenty, które zostawiły im Ich Królewskie Wysokości.

6 stycznia jest również dniem, kiedy wszyscy, zarówno mali i jak i duzi objadają się przepysznym roscón de Reyes, najbardziej znanym hiszpańskim ciastem. Każdy roscón zawiera w środku niespodziankę i fasolkę. Po pokrojeniu na kawałki każdy dostaje jeden. Osoba, która znajdzie niespodziankę wkłada na głowę papierową koronę, która zawsze jest dołączana do roscones sprzedawanych w sklepach bądź w cukierniach natomiast ten, kto znajdzie fasolkę nie tylko oddaje pieniądze za ciasto ale otrzymuje przydomek „el Tonto del haba” czyli fasolkowego głupca.

Roscones de Reyes
Roscones de ReyesZdjęcie autorstwa Bruno Sanchez-Andrade Nuño, Washington, DC, USA, CC BY 2.0

Niestety 6 stycznia nie jest dniem całkowicie beztroskim. Dzieci wiedzą, że przerwa świąteczna dobiega końca i że szkoła zaraz zacznie się na nowo. 7 stycznia co prawda jeszcze nie wrócą do szkół – tradycja ta wywodzi się z dawnych czasów, kiedy podarunki w ciągu roku były rzadkością i dzieci otrzymywały je przede wszystkim na Święto Trzech Króli – 6 i 7 stycznia były dniami przeznaczonymi na zabawę dopiero co otrzymanymi prezentami. 8 stycznia, jeżeli nie jest to weekend, dzieci w Hiszpanii wracają do szkół a dorośli do pracy. Wszystko powoli wraca do normy… do  następnych Świąt Bożego Narodzenia.

⏰ ☞ Oglądaj na żywo: Losowanie Loterii Bożonarodzeniowej na TVE1: w piątek 22 grudnia br. od 08:00 do 14:00 (6 godzin transmisji). Bieg Sylwestrowy San Silvestre Vallecana Internacional na TeleMadrid: w niedzielę 31 grudnia br. od 19:55 do 20:30 (około pół godziny transmisji). Odliczanie brakujących sekund do końca Starego Roku wraz z Campanadas de Noche Vieja czyli uderzeniami dzwonu na Puerta del Sol w Madrycie na TeleMadrid: w niedzielę 31 grudnia br. od 23:45 do 00:15 (pół godziny transmisji). Przybycie Trzech Króli na TeleMadrid w piątek 5 stycznia 2024 r. od 18:30 do 21:00 (2 i pół godziny transmisji):

Hiszpańskie delicje TV

¡Feliz Navidad y Próspero Año Nuevo 2024!

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku!

Powitaj Nowy Rok cavą bądź cydrem czyli tak jak Hiszpanie


Święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii 🇪🇸🎄👑 🎁

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Autor pierwszego zdjęcia w poście Jill Wellington, strona web Pixabay 

3 komentarze do “Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i Trzech Króli w Hiszpanii

  1. […] wraz z kością a nawet z raciczkami. Hiszpanie delektują się szynkami przez cały rok ale okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to wyjątkowa okazja, i właśnie dlatego kupuje się nie kilka deko szynki jak zazwyczaj ale […]

  2. […] Boże Narodzenie w Hiszpanii 2022/2023 🇪🇸 […]

  3. […] cordero czyli jagnięciny. Cava to też alkohol spożywany powszechnie w całej Hiszpanii w okresie świąt Bożego Narodzenia oraz noworocznym. To właśnie cavą Hiszpanie wznoszą toast na przywitanie Nowego Roku a w […]

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.