Opublikowano Dodaj komentarz

Concurs de Castells czyli wieże po katalońsku

Concurs de Castells czyli wieże po katalońsku

Konkurs Castellers jest organizowany co dwa lata. Następny odbędzie się w roku 2024.

Concurs de Castells 2022 🇪🇸

⏰ ☞ Concurs de Castells na żywo w TAC12 TV w sobotę 1 października br. od 16:00 do 21:00 (5 godzin) oraz w niedzielę 2 października br. od 09:30 do 16:30 (7 godzin).

Concurs de Castells to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – w trakcie jego trwania colles (inaczej grupy) tworzą słynne wielopiętrowe castells czyli wieże z ludzi. Co dwa lata w Tarragonie, a dokładniej w Tarraco Arena Plaça, która jest zabytkową areną na której niegdyś walczyły byki zbierają się najlepsi z najlepszych z całej Katalonii aby wziąć udział w diada castellera, która nie tylko jest najbardziej oblegana ale też prezentuje poziom najwyższy z możliwych. 

Początki konkursu

Concurs de Castells narodził się Tarragonie w roku 1932 a jego powstanie zawdzięczamy Pau Casals, który był nie tylko zagorzałym miłośnikiem castells ale też znanym na arenie międzynarodowej muzykiem. W dwóch pierwszych edycjach konkursu to on właśnie pełnił funkcję przewodniczącego.

Konkurs w Tarragonie nie był jednak pierwszy – warto wspomieć, że już w 1902 podobny konkurs został zorganizowany w Barcelonie. Konkurs w Tarragonie miał być odpowiedzią na dynamikę, z jaką rozwijał się świat casteller – poziom występów zdecydowanie się poprawił, poza tym pojawiły się nowe colles zarówno w Tarragonie jak i w El Vendrell. 

Concurs po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej 

Po zakończeniu wojny domowej (1936 rok) konkursy w świecie casteller stają się chlebem powszednim. W przeciągu następnych 30 lat odbywają się konkursy w Barcelonie, Vilafranca del Penedès, Reus oraz Valls. W Tarragonie między 1952 a 1956 rokiem zostaną zorganizowane trzy takie konkursy.

Banner sklep hiszpański

Lata siedemdziesiąte XX wieku

Najważniejszy w całej historii okaże się rok 1970, kiedy to dopiero co powstały Patronat Miejski podejmie decyzję o odgrzaniu Concurs aby zagwarantować sobie, że potyczki castellers będą organizowane właśnie w Tarragonie. Patronatowi uda się pozyskać do konkursu dwie colles – nie tylko najlepsze w owym czasie ale też takie, które od pewnego czasu nie spotkały się razem na zawodach, co spowoduje ogromny odzew publiczności, która do ostatniego miejsca wypełni arenę. Już w trakcie trwania Concurs przejdzie do historii jako konkurs stulecia.

Tak więc od roku 1970 najlepsze colles co dwa lata spotykają się w Tarragonie. Mimo, że w latach 1974, 1976 i 1978 nie są to konkursy ale występy bez ostatecznej klasyfikacji, od roku 1980 nastąpi powrót to formatu konkursowego. Wtedy to Tarragona stanie się jedynym miejscem w całej Katalonii, gdzie taki konkurs będzie organizowany. 

Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku

Wraz z pojawieniem się na stałe Concurs de Tarragona świat casteller rośnie w siłę. W roku 1982 zostaje utworzony pierwszy castell o dziewięciu poziomach. Rok 1996 przynosi gama extra czyli castells o najwyższym stopniu trudności a w rok 2000 pierwszy castell dziesięciopozimowy. 

Dzięki transmisjom konkurs zaczyna gościć też w domach mieszkańców Katalonii. Po raz pierwszy dzieje sie to w roku 1990 dzięki Televisió de Catalunya

Od roku 1996 konkurs, który został pomyślany jako miejsce spotkań wszystkich colles był zmuszony ograniczyć liczbę występujących grup do 18. 

Concurs w XXI wieku

Nadejście XXI roku niewątpliwie wpłynęło na konsolidację Concurs. Od 2006 roku stopniowo postępuje uzawodowienie organizacji, do czego przyczynia się Consejo Asesor. Między rokiem 2006 a 2010 została przearanżowana arena, która przekształciła się w nowoczesną Tarraco Arena Plaça zachowując jednakże dawne cechy charakterystyczne. Od roku 2012 Concurs trwa już nie dzień ale dwa, co sprawia, że w wydarzeniu mogą wziąć udział aż 42 colles. Również w 2012 roku narodził się pomysł aby rozpowszechniać ideę casteller w okresach przypadającym między konkursami.

Concurs de Castells w roku 2022 będzie miał miejsce 1 oraz 2 października czyli zgodnie z tradycją w pierwszy weekend października.

⏰ ☞ Concurs de Castells na żywo w TAC12 TV w sobotę 1 października br. od 16:00 do 21:00 (5 godzin) oraz w niedzielę 2 października br. od 09:30 do 16:30 (7 godzin):

Hiszpańskie delicje TV

A zaledwie 26 km dalej…

El Roc de Sant Gaietà, nieznana perła Costa Daurada

El Roc de Sant Gaietà jest małą i niezbyt znaną nadmorską miejscowością, charakteryzującą się wspaniałą architekturą. Położona jest na Costa Daurada w okolicyTarragony w gminie Roda de Berà, gdzie można znaleźć Arc de Berà, łuk triumfalny zbudowany przez starożytnych Rzymian w 108 roku n.e. za czasów cesarza Trajana.

A zaledwie 59 km dalej…

Kalendarz na rok 2023 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.