Opublikowano Jeden komentarz

Patatas bravas czyli ziemniaczany tapas jak w Madrycie

Patatas bravas czyli ziemniaczany tapas jak w Madrycie

Patatas bravas to jeden z najbardziej poszukiwanych tapasów w Hiszpanii, serwowany zazwyczaj z winem bądź piwem. Potrawa ta wywodzi się z Madrytu, miasta które otrzymało miano stolicy Hiszpanii w 1561 roku. Już Ángel Muro Goiri w „El Practicón”, pierwszej poważnej książce kucharskiej opublikowanej w 1893 roku pisał o ziemniakach: «…jakikolwiek sos, jakikolwiek dodatek, już znany i taki, który dopiero poznamy, przystoi ziemniakom, […] nawet z tłuszczem i szafranem, tak jak je przyrządzają biedacy z Madrytu». Jedna z pierwszych udokumentowanych wzmianek na temat patatas bravas pochodzi dopiero z drugiej połowy XX wieku, a jej autorem jest dziennikarz i pisarz Luis Carandella Robusté.  Właśnie on w książce „Żyć w Madrycie”, wydanej w 1967 roku wyjaśnia: «…patatas bravas, które niektórzy zwą patatas a lo pobre czyli „ziemniaki na sposób ubogi” to smażone ziemniaki serwowane z pikantnym sosem, gdyż ludziom się wydaje, że tak biedota spożyłaby ziemniaki, maczając przy okazji chleb z sosie».

Prawdziwy sos do prawdziwych patatas bravas nie zawiera pomidorów. Istnieją, oczywiście, lokalne wariacje sosu, więc sos do patatas bravas będzie smakował inaczej w Madrycie a inaczej w Sewilli. W Madrycie bazą będzie mieszanka tłuszczu, mąki oraz sypkiej papryki. Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii, w Castellón de la Plana, Walencji czy Alicante oraz w Katalonii sos z całą pewnością będzie zawierał pomidory a ziemniaki będą serwowane z odrobiną majonezu lub sosu alioli. 

Co należy zrobić aby pojawiły się napisy w języku polskim? Włącz film i kliknij w znaczek „pauza”, co spowoduje, że pojawią się napisy w języku angielskim oraz panel kontrolny. Kliknij w ikonkę oznaczającą napisy – piąta po prawej stronie, a następnie w „Ustawienia” – ikonka koło zębate. Znajdź „Napisy” w ustawieniach a następnie kliknij w „Przetłumacz automatycznie”. Wyszukaj „Polski” i kliknij. Gotowe.

Patatas bravas przepis:

Potrzebne składniki (danie dla 4 – 5 osób):

  • 800 g ziemniaków nadających się do smażenia
  • 60 ml oliwy z oliwek extra virgin 100% – polecamy oliwę PICUAL
  • 1 ząbek czosnku
  • 1/2 cebuli
  • 1 łyżka słodkiej papryki w proszku
  • 1 łyżka ostrej papryki w proszku
  • 30 g mąki pszenicznej
  • 20 ml rosołu z kurczaka
  • sól do smaku (dopiero po usmażeniu ziemniaków)
Banner sklep hiszpański

Przygotowanie:

  1. Obierz i umyj ziemniaki aby pozbyć się nadmiaru skrobi.
  2. Pokrój ziemniaki w nieregularną kostkę (bok kostki powinien mieć długość ok. 3 cm). Madrytczycy kroją ziemniaki w bardzo specyficzny sposób: zagłębiają ostrze noża w ziemniaku na ok. 2 cm a następnie przekręcają nóż pod kątem 90 stopni odrywając kawałek ziemniaka.
  3. Wlej oliwę z oliwek extra virgin 100% na patelnię i rozgrzej go. Włóż pokrojone kawałki ziemniaków na patelnię. W razie potrzeby dodaj oliwy, ziemniaki muszą być przykryte. Zostaw ziemniaki na małym ogniu na 30 minut. Następnie zwiększ ogień (temperaturę gotowania) i smaż przez następne 10-15 minut. Ziemniaki będą miękkie w środku i chrupkie na zewnątrz.
  4. W międzyczasie przygotuj sos. Posiekaj czosnek na drobne kawałki i odstaw. Następnie zrób to samo z cebulą.
  5. Postaw garnek na średnim ogniu i wlej oliwę z oliwek extra virgin 100%.
  6. Kiedy się podgrzeje wrzuć posiekany wcześniej czosnek i cebulę. Smaż aż cebula się zeszkli a czosnek zarumieni.
  7. Następnie dodaj sypkiej papryki: ostrej i słodkiej. Dokładnie wymieszaj. Mimo, że sos w nazwie ma “brava”, i powinien być ostry, nie musi być bardzo ostry. Jeżeli nie lubisz ostrego sosu, zamiast ostrej papryki dodaj więcej słodkiej.
  8. Dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Zostaw na ogniu przez kilka minut.
  9. Zmniejsz ogień i powoli wlej ciepły rosół. Mieszaj przez cały czas. Sos powinien mieć jednolitą konsystencję i być delikatnie gęsty.
  10. Zdejmij sos z ognia i przelej do blendera. Zmiksuj dokładnie. Możesz też przetrzeć sos przez sitko. 
  11. Nałóż ziemniaki na talerz i hojnie polej sosem.

Życzymy smacznego!

Polecane przez nas wino:

np. czerwone wino tempranillo de Vinos de Madrid (D.O. VINOS DE MADRID). W regionie madryckim można znaleźć 12 000 hektarów winnic z których aż 8 900 hektarów to winorośla, których owoców używa się do produkcji wina z etykietą D.O. Vinos de Madrid (Denominación de Origen – po polsku: Chroniona Nazwa Pochodzenia). Marka D.O. Vinos de Madrid została stworzona w roku 1990 i jest jedną z 94 marek wchodzących w skład win D.O. uznawanych w Hiszpanii. D.O. Vinos de Madrid to cztery rejony położone w okolicy stolicy Hiszpanii: Arganda, Navalcarnero, San Martín de Valdeiglesias oraz El Molar – ta ostatnia, powstała dopiero w lutym 2019 już przeznacza ponad 5 000 hektolitrów wina (ponad 30% własnej produkcji) na eksport do krajów Unii Europejskiej, do Sanów Zjednoczonych bądź Chin. 

Wersja w pdf do wydruku

Muzyka, która umili Ci gotowanie:

Kalendarz na rok 2024 – święta, festyny i rozmaitości czyli fiestas w Hiszpanii

Zdjęcie autorstwa De Krista – casa toni patatas bravas, CC BY 2.0

1 komentarz do “Patatas bravas czyli ziemniaczany tapas jak w Madrycie

  1. […] Ávili, Segowii czy Cáceres, gdzie zawsze znajdziemy pinchos morunos, hiszpańskie krokiety, patatas bravas, patatas alioli, patatas revolconas czy hiszpańską tortillę a tapasy serwowane na zimno takie […]

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.