Opublikowano Dodaj komentarz

Noc świętojańska po hiszpańsku

Noc świętojańska po hiszpańsku

Noche de San Juan 2022 🇪🇸

Oficjalnie lato zaczyna się 21 czerwca, wtedy też mamy zarówno najdłuższy dzień jak i najkrótszą noc w całym roku. 

Już w starożytności czczono słońce a ogniska wówczas rozpalane były częścią dawnego kultu. Ogniska miały na celu dodanie sił słońcu aby było w stanie ogrzać ziemię przez nadchodzące miesiące. Wtedy też proszono o pomyślną przyszłość dla zakochanych. W późniejszym okresie czasu chrześcijaństwo przeniosło obchody na dzień narodzin św. Jana Chrzciciela. Jego ojciec, Zachariasz, miał po narodzinach syna rozpalić wiele ognisk.

Hiszpańska sobótka czyli wielka fiesta

W nocy z 23 na 24 czerwca w wielu miejscach w Hiszpanii odbywają się liczne festiwale oraz festyny uliczne a na wielu plażach rozpalane są ogniska. Oczywiście, specyfika obchodów zmienia się w zależności od regionu a nawet miasta. W Maladze nad ogniskami przygotowuje się espetos de sardinas czyli sardynki na ruszcie. W Alicante począwszy od 1928 obchodzi się noc świętojańską organizując les Fogueres de Sant Joan na które przygotowuje się ogromne figury, trochę podobne do tych, jakie powstaja na Fallas de Valencia. W Galicji nie może zabraknąć queimady, która jest nie tylko mocnym napojem alkoholowym specjalnie przygotowywanym na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku ale jest swoistym rytuałem, zawierającym w sobie pierwiastki przesądów i zaklęć.

Ogień na szczęście…

Tradycyjne skakanie przez ogień ma pomóc w pozbyciu się złych duchów, co jest reminiscenscją czasów przedchrześcijańskich. Ogień oczyszcza i pali to, co stare i złe, zarazem dając początek nowemu i nowym możliwościom.

Również sam rytuał skakania nad ogniskiem zmienia się w zależności od miejsca, różne są ilości skoków. Zazwyczaj aby mieć szczęście należy przeskoczyć ognisko siedem razy, chyba że jest się w Galicji, wtedy ognisko przeskakujemy aż dziewięć razy.

Na południu Hiszpanii w ogniskach palone są przygotowywane na tę okazję specjalne słomiane, szmaciane bądź papierowe laleczki, które symbolizują zło minionego roku. W Kadykse laleczki znane są pod nazwą Juanillos, w Maladze jako Juas. Zdarza się, że uczniowie palą książki czy zeszyty – rok szkolny przecież dopiero co dobiegł końca…

Często obchodom nocy świętojańskiej towarzyszy pokaz ogni sztucznych, szczególnie w okolicy Walencji

Woda na szczęście…

Woda, jako przeciwwaga do ognia, służy do kąpieli oraz do oczyszczenia, również wewnętrznego. Aby zapewnić sobie szczęście należy ustawić się tyłem do morza i siedem razy przeskoczyć fale…

Woda z dodatkiem ziela św. Jana albo lawendy, którą postawimy w oknie w noc świętojańską, nie tylko ma właściwości oczyszczające ale i przyniesie szczęście.

Banner wyjazdy incentive dla firm do Hiszpanii

Zioła i nie tylko na szczęście…

Zbieranie świeżych ziół w noc świętojańską również wywodzi się z dawnych czasów, tak jak wkładanie liści paproci do kieszeni, co ma zapewnić szczęście. Także picie rosy ma zapewnić pomyślność a także płodność.

Można też przygotować racimo de San Juan czyli bukiet św. Jana, na który składa się siedem ziół: ziele św. Jana na urok, artemizja na płodność, ruta, mięta, rozmaryn, pietruszka, czosnek i lawenda. Posiadanie takiego bukietu będzie, oczywiście, gwarantem szczęścia.

A dla panien zainteresowanych zamążpójściem…

Dla panien zainteresowanych zamążpójściem również się coś znajdzie. Zgodnie ze starymi wierzeniami, jeżeli rankiem w dzień Świętego Jana panna popatrzy w głąb studni, zobaczy swojego przyszłego męża. Dla tych panien, które nie mają studni (co w obecnych czasach jest zrozumiałe:), jest też inny sposób: należy rozbić jajko (najlepiej od białej kury) a białko przelać do szklanki z wodą i w noc świętojańską postawić przy oknie. Rano należy popatrzeć na białko, forma jaką przybierze wyjawi kilka szczegółów odnośnie przyszłego małżonka. 

Szczęśliwej Nocy Świętojańskiej!

Autor pierwszego zdjęcia w poście nuspla, strona web Pixabay

Jeśli spodobał Ci się ten post, możesz nam pomóc i jeszcze bardziej zmotywować nas do dalszego tworzenia kolejnych oryginalnych i interesujących wpisów. Możesz to zrobić dzieląc tym postem z rodziną i znajomymi na portalach społecznościowych lub dając nam like’a czy też pisząc komentarz…

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.